Advert

GAZETECİLERE VE İNTERNET SİTELERİNE DESTEK

Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi Programı kapsamında bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazetecilere destek olmak hedefleniyor

GAZETECİLERE VE İNTERNET SİTELERİNE DESTEK
Bu içerik 9924 kez okundu.

Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla Gazeteciler Cemiyeti tarafından demokrasinin güvencesi olarak Türkiye’de çoğulcu medya ve özgür basının güçlendirilmesi için Ocak 2019’da hayata geçirilen ve Mart 2022’ye kadar devam edecek olan proje kapsamında  gazetecilere ve basın kuruluşlarına destekler veriliyor.

Proje kapsamında, serbest çalışan gazetecilere destek sağlamak için tasarlanmıştır Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı, serbest çalışan gazetecilerden gelen haber, araştırma ve dizi yazılarının Gazeteciler Cemiyeti’ne ait 24 Saat gazetesinde yayınlıyor.

Program kapsamında destekten yararlanan gazetecilere kendi yazılarını yayınlayabilecekleri ve portfolyolarını oluşturabilecekleri önemli bir alan sağlanmak hedefleniyor.

Kimler başvurabilecek?

Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı’na fiil ehliyetine sahip, Türkiye’de ikamet eden, daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazeteciler başvurabiliyor. Gazeteciler arasındaki örgütlülüğü ve mesleki dayanışmayı teşvik etmek amacıyla destek verilecek gazetecilerin Türkiye’deki herhangi bir medya sivil toplum kuruluşuna (Gazeteciler Cemiyetleri, Meslek Örgütleri, Sendikalar, Basın ile ilgili Dernekler, vb.) üye olması gerekiyor.

Bu Teknik Destek Aracı kapsamında başvurular 1 Nisan 2019 tarihinde açılan başvurular, 28 Şubat 2022 tarihine kadar toplamda 417 haber için destek verilecek.

Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı kapsamında serbest çalışan gazetecilerin

Haber yazısı, Araştırma yazısı ve Dizi yazısı niteliğindeki fikri eserlerine destek verilecek.

İnternet sitelerine de destek verilecek

Yine aynı proje kapsamında İnternet Sitesi için Teknik Destek Aracı,  gazetecilik yapabilecekleri mecraları kurmalarına ve geliştirmelerine destek olmayı hedefliyor.

Teknik Destek Aracı’nın amacı programın aşağıda belirtilen özel amaçlarına katkıda bulunarak, gazetecilik mecralarının kurulması ve geliştirilmesiyle medyada çoğulculuğu artırmaktır.

Özel Amaç 1: Çoğulcu Medya ve Özgür Basına Talebin ve Farkındalığın Artırılması için Ortam Sağlanması

Özel Amaç 2: Gazetecilik için Dayanışmanın Artırılması ve Koruma Geliştirilmesi

Bu Teknik Destek Aracı 1 Nisan 2019 tarihinde başvurulara açılacaktır.

Teknik Destek Aracı için ayrılan finansal kaynak ve program ekibinin uygulama kapasitesi yeterli olduğu sürece 31 Aralık 2021 tarihine kadar destekler devam edecektir. Finansal kaynağın tamamının kullanılması ya da program ekibinin uygulama kapasitesinin aşılması durumunda, Teknik Destek Aracı’nın durdurulduğuna dair www.media4democracy.org internet sitesinden duyuru yapılacaktır.

Program boyunca en az 50 internet sitesi için destek verilecektir. Program kapsamında desteklenecek tüm faaliyetlerin ve harcamaların 31 Aralık 2021 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu teknik destek aracı “ilk önce başvurana hizmet” prensibiyle çalışacaktır. Teknik Destek Aracı için ayrılan finansal kaynak tamamlandığında destekler durdurulacaktır.

Detaylı bilgi için, //media4democracy.org/destekler/ adresine bakabilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Çalılıkların arasında esrar ele geçirildi
Çalılıkların arasında esrar ele geçirildi
Kadın cinayetleri nisan ayında da durmadı
Kadın cinayetleri nisan ayında da durmadı