Advert

GGC’den 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü mesajı

GGC’den 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü mesajı
Bu içerik 1089 kez okundu.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Felat Bozarslan, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, “Özgürlüklerin güvencesi basındır. Basın özgür değilse, toplum özgür olamaz” dedi.

Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında alınan karar doğrultusunda, gazetecilerin görevlerini yapabilme özgürlüğünün güvence altına alınması için hükümetlere ve ilgili tüm çevrelere yapılan bir çağrı ile bugün yani 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ve Diyarbakır ile bölgedeki illerde de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Felat Bozarslan da, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Gazeteci; toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda araştırma, bilgilendirme, aydınlatma ve kamuoyu oluşturma hizmetini yerine getirmektedir. Bu görevi yaparken gece-gündüz, bayram-tatil demeden özverisine emeğini katarak, bireylerin hürriyetine saygı duyarak, evrensel hukuk standartlarına uyarak toplumu aydınlatır” dedi.

Basının, her dönemde ve her alanda özgür ve tarafsız olması gerektiğine dikkat çeken Bozarslan, açıklamanın son bölümünde şu ifadelere yer verdi:

“Özgürlüklerin güvencesi basındır. Basın özgür değilse, toplum özgür olamaz. Tarafsızlıkla yapılan haberler ve bilgi paylaşımları toplumun bilgilenmesine, aydınlanmasına her şey den önemlisi olaylar hakkında sağlıklı çözüm üretilmesine katkı sağlar. Gazetecilik mesleği özgürlük ve bağımsızlık gerektiren meslektir. Mesleğimizi tarafsızlık ve etik değerlerin temel alındığı yayıncılık anlayışı ile hak ettiği saygınlığa kavuşmasını diliyorum. ‘Kalemin kutsallığı, gücünü özgürlükten ve hukuktan almasıdır’ Şiarıyla hepimizin Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Amedspor’da beklenen imza atıldı
Amedspor’da beklenen imza atıldı