Advert

Hdp'li 2 Belediye Meclis Aœyesine Verilen Mazbatalara iptal

Hdp'li 2 Belediye Meclis Aœyesine Verilen Mazbatalara iptal
Bu içerik 1498 kez okundu.
DiYARBAKIR'ın Ergani ilçesinde HDP'den belediye meclisi üyesi seçilen Müslüm Ocay ve Erdal Tekdemir'e verilen mazbatalar, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerinden ihraç edilenlere mazbata verilemeyeceği açıklamasının ardından ilçe Seçim Kurulu tarafından iptal edildi.
Kamu görevlerinden KHK ile ihraç edilen Müslüm Ocay ve Erdal Tekdemir, 31 Mart yerel seçimlerde HDP'den Ergani Belediyesi meclis üyesi seçilip, 4 Nisan'da mazbatalarını aldı. Yüksek Seçim Kurulu'nun, KHK'lılara mazbataların verilmeyeceği açıklamasının ardından Ergani ilçe Seçim Kurulu'nca yapılan incelemelerde Ocay ile Tekdemir'in KHK'lı oldukları belirlendi.
ilçe Seçim Kurulu Ergani Belediyesi'ne gönderdiği yazıda Ocay ve Tekdemir'in mazbatalarının iptal edildiği belirtilerek, yazıda şu ifadelere yer verildi:  
"31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli idareler Genel Seçimleri'nde sonucunda Ergani ilçemiz belediye encümenliğine seçilen belediye meclisi asil ve yedek üyelerinin ad ve soyadları bildirilmişti. Ancak Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının ilgili (b) yazılı ile almış oldukları karar gereğince Halkların Demokratik Partisi listesinin 3 ve 7 sıralarında Ergani Belediye Meclis Üyeliğine seçilen Müslüm Ocay ve Erdal Tekdemir'in KHK ile kamu görevlerinden ihraç olmaları nedeniyle mazbataları iptal edilmiştir." 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gelecek Partisi’nin Diyarbakır İl Başkanı Aytaç oldu!
Gelecek Partisi’nin Diyarbakır İl Başkanı Aytaç oldu!
Umut'un da şırıngalı çikolata kapağıyla öldüğü iddiası
Umut'un da şırıngalı çikolata kapağıyla öldüğü iddiası