Advert

Leyla Zana’dan 1993 vurgusu: Barış görüşmelerine hazır mısınız?

Leyla Zana’dan 1993 vurgusu: Barış görüşmelerine hazır mısınız?
Bu içerik 2492 kez okundu.

Leyla Zana, 8 yıldır çıkmadığı alanlara Diyarbakır Newroz’unda çıktı. Zana, 1993 yılında başlatılan barış sürecine atıfta bulunarak, “Yeni bir barış sürecine hazır mısınız?” dedi.
DEP eski Milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamalarına katıldı. Yöresel kıyafetleri ile sahneye çıkan Zana, alandakilere Kürtçe seslendi. Melle Mustafa Barzani ve Abdullah Öcalan vurgusu ile konuşmasına başlayan Zana, “Biz Kürtler Melle Mustafa Barzani’den Kürtlüğümüzü öğrendik. Abdullah Öcalan’ın bilinci, felsefesiyle uyandık” dedi.
‘İrademizi kendimiz için kullanacağız’
Üstü kapalı şekilde AK Parti ve CHP’ye oy veren Kürtlere seslenen Zana, “Seçim yaklaşıyor. Sadece belediye başkanı seçmiyoruz. CHP, AK Parti ve MHP diyor ki, bizim Kürtlere yaptıklarımıza Kürtler razı ki, iradelerini bizimle paylaşıyorlar. Biz de diyoruz ki “hayır”, biz bundan sonra irademizi kendimiz için kullanacağız” dedi.
1993 vurgusu
Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olduğu 1993 yılında Abdullah Öcalan’ın başlattığı “barış süreci”ne atıfta bulunan Leyla Zana, alandakilere “1993’de Öcalan’ın başlattığı barış ve çözüm süreci için, yeniden hazır mısınız?” diye sordu. Alanda bulunan yüzbinlerce kişi, hep bir ağızdan “Evet” yanıtı verdi. Barışın bereket, sevgi olduğuna vurgu yapan Zana, “Bu ülkeyi yönetenlere sesiniz ulaştı. Hep beraber seçimden sonra, barış ve özgürlüğün yolunu açacağız” ifadelerini kullandı.
1993’te ne olmuştu?
20 Mart 1993 yılında PKK, ateşkes kararı almış, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal, müzakereyi kabul etmiştir. Ancak Turgut Özal, barış planı üzerinde çalışırken yaşamını yitirmiştir. Müzakere görüşmelerine sıcak bakan dönemin Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis de şüpheli bir şekilde uçak kazasında yaşamını yitirdi. 1993 yılında Bingöl’de 33 askerin yaşamını yitirmesi ile barış görüşmeleri sona erdi. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kavga çıkmıştı: Diyarbakır’daki o havuz kapandı
Kavga çıkmıştı: Diyarbakır’daki o havuz kapandı
Diyarbakır’da yorgun mermi faciası: Sınava giremedi
Diyarbakır’da yorgun mermi faciası: Sınava giremedi