Advert

24 yıldır bağlama yapıyor

Ergani de 55 yaşındaki Mustafa Gün, dükkanda oluşturduğu küçük atölyede yaklaşık 24 yıldır saz yapıyor.

24 yıldır bağlama yapıyor
Bu içerik 1866 kez okundu.

Ergani ilçesinde 24 yıl önce hobi olarak bağlama yapmaya başlayan Mustafa Gün, en iyi bağlamanın oyma dut ağacından yapıldığını söyledi. 
Mustafa Gün, Gerçek bağlama, el işçiliği ve oyma dut ağacından yapılır. İnsanlarımız da kalitesiz bağlama aldıkları zaman düzgün ses çıkmayınca bağlamadan soğuyorlar dedi.
Balgama ustası Mustafa Gün, El işçiliği gibi birçok meslek yok olmaya başladı. Müziğin vazgeçilmez enstrümanlarından saz yapımı da bunlardan birisi. Türkülere hoş sesiyle eşlik eden bağlamalar çoğu zaman insanı hüzünlendirirken, çoğu zaman da eğlendiriyor. 
Evli ve 4 çocuk babası Gün de, hobi olarak başladığı oyma bağlama işinde ustalaştı. Kendisinin de mesleğin son temsilcilerinden olduğunu söyledi.
Gün, iyi bağlamanın nasıl olması gerektiğini de anlatarak, İyi bağlama, sesinden belli olur. Bir de işçiliğinden anlaşılır. Sazın göğsü kalın olursa iyi ses vermez. Yumuşak ladin ağacı daha iyi olur. Yaptığım işte sazın göğsünü yaparken, göğsüne vuruyorum sesi tok mu veriyor yoksa ses vermiyor mu diye. Zımpara yaparım daha sonra planya ile düzeltirim. Ardından bakarım güzel ses veriyorsa öylece bırakırım. Yoksa biraz daha inceltirim. Elimdeki saz, oyma dut ağacından yapılma olduğunu bertti.
Bağlamada tellerin gövdeye yakınlığı, kapak genişliği, uzunluğu ve her yönüyle doğru bir terazide olması gerektiğine işaret eden Gün, şöyle konuştu:
Gelecek nesillerde bağlamaya merakı pek yok. Ama ben geleceğimiz olan gençlerin bağlamaya sevdirmeye çalışıyorum. Ben elimden geldiği kadar herkese öğretmeye çalışıyorum ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır’da bürokrat ve esnafı dolandıran emanetçi kuyumcu yakalandı
Diyarbakır’da bürokrat ve esnafı dolandıran emanetçi kuyumcu yakalandı
ELEKTRİK DİREĞİNDEN DÜŞEN DEDAŞ ÇALIŞANI YAŞAMINI YİTİRDİ
ELEKTRİK DİREĞİNDEN DÜŞEN DEDAŞ ÇALIŞANI YAŞAMINI YİTİRDİ