Advert

Türkiye’den Kürdistan Bölgesi’ne ucuz elektrik

Türkiye’den Kürdistan Bölgesi’ne ucuz elektrik
Bu içerik 10156 kez okundu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) Türkiye’den günlük 200 megavat elektrik alacağı belirtildi. Karar ihtiyaç ve ucuz maliyet dolayısıyla alındı.

Rûdaw’a konuşan Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Ümid Ahmed, “İhtiyaca binaen ve ucuz maliyetli olması dolayısıyla Türkiye’den günlük 200 megavat elektrik almaya karar verdik” dedi.

Elektrik aktarımının Zaho’daki elektrik hattı üzerinden yapılacağını belirten Ümid Ahmed, yılbaşından sonra taraflar arasında anlaşma imzalacağını ifade etti.

 

Ahmed, Türkiye’den alacakları elektriğin kendi üretim maliyetlerinden daha ucuza geldiğini belirterek, “Türkiye’den elektriğin kilovatını 6-7 sente alacağız ama kendi üretim maliyetimiz bunun iki katı oluyor” diye konuştu.

Kış mevsiminin gelmesi ve soğukların artması ile birlikte Kürdistan Bölgesi’nde elektrik ihtiyacı arttı. Günlük 7 bin kilovat elektrik ihtiyacının olduğu Kürdistan Bölgesi’nde günlük 3 bin 800 kilovat elektrik üretiliyor. Günlük olarak vatandaşlara 10-12 saat devlet elektriği verilirken geri kalan saatlerde enerji jeneratörler aracılığıyla sağlanıyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Amedspor’da beklenen imza atıldı
Amedspor’da beklenen imza atıldı