Advert

2019’DA 474 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2019 yılında 474 kadın öldürüldü. Katillerin büyük çoğunluğu kadınların en yakınlarındaki kişiler olurken, bireysel silahlanmanın sonuçları da gözler önüne serildi

2019’DA 474 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ
Bu içerik 2886 kez okundu.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 2019 yılı kadın ve çocuklara dönük erkek şiddeti raporunu açıkladı. Kadın ölümlerinin her geçen yıl daha da arttığına dikkat çekilen raporda, 6284 sayılı kanunun ve İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanması için kadınların gösterdiği çabanın yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından dikkate alınmadığının altı çizildi. KCDP’nin yıl boyu topladığı verilere göre bu yıl 474 kadın erkekler tarafından öldürüldü. “Kadınların evde, yol kenarında, denizde, dere kenarında şüpheli bir şekilde ölü bulunduğu durumlarla çokça karşılaştık” denilen raporda yangın veya “intihar süsü” verilmiş kadın ölümlerinin yaşandığı da belirtildi. Raporda koruma altında ve boşanma davası çıkışında da kadınların öldürüldükleri vurgulanarak, “Koruma kararı istediği halde verilmediği için kadınlar erkek şiddetiyle öldürüldü veya yaralandı. Ayrılma veya boşanma isteği bahane gösterilerek kadınlar öldürüldü. Evlenme teklifini kabul etmediği gerekçesiyle kadınlar öldürüldü. Şiddetten kaçarak sığınma evinde yaşayan kadın öldürüldü. Tüm dünyaya dalga dalga yayılan erkek şiddetine karşı ortaya çıkan Las Tesis performansına polis şiddetle müdahale etti, gözaltı yaptı” denildi.

115 ölüm ‘şüpheli’ kaydedildi

KCDP’nin raporuna göre 2019 yılında öldürülen kadınların 115’i şüpheli olarak kayıtlara geçerken, 218 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 27’si ekonomik bahaneyle, 114’ü boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Buna ilişkin raporda, “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Aralık’ta 42 cinayet

KCDP ayrıca Aralık ayı verilerini de paylaştı. Buna göre yılın son ayında 42 kadın öldürüldü. Aralık ayında öldürülen 42 kadının 20’sinin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 11’i evli oldukları erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 1’i akrabası, 2’si tanıdığı kişiler, 1’i babası, 2’si oğlu, 2’si de tanımadığı kişiler tarafından öldürüldü. Aralık ayında kadınların 12’si ateşli silahlarla, 6’sı kesici aletle, 2’si boğularak, 3’ü yüksekten düşerek, 6’sı darp edilerek öldürüldü. 13’ünün nasıl öldürüldüğü ise tespit edilemedi. Bu ay kadınların 27’si evinde, 5’i sokak ortasında, 1’i arazide, 1’i işyerinde, 2’si otelde öldürüldü. Kadınların 2’sinin cenazesi göl veya deniz gibi suda bulundu. 4 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

Katil en yakınındakiler

Raporda 2019 yılında öldürülen 474 kadının 152’sinin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemediği, 134’ünün evli oldukları erkek, 25’i eskiden evli olduğu erkek, 51’i birlikte olduğu erkek, 8’i eskiden birlikte olduğu erkek, 29’u amcası, eniştesi, evli olduğu erkeğin babası, kardeşinin evli olduğu erkek gibi akrabalık ilişkileriyle bağlı olduğu kişiler, 19’u tanıdık, 15’i babası, 13’ü kardeşi, 25’i oğlu, komşusu, çocuğuyla aynı okulda veli olan kişi gibi tanıdığı kişiler, 3’ü de tanımadığı kişiler tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Silah ve kesici alet kullanılıyor

Yine KCDP’nin verilerine göre 2019 yılında kadınların 185’i ateşli silahlarla, 101’i kesici aletle, 29’u boğularak, 6’sı kimyasal ilaç, 27’si darp edilerek, 6’sı yakılarak, 19’u yüksekten düşerek öldürüldü. 101’inin nasıl öldürüldüğü ise tespit edilemedi. Raporda, kadınların 292’si evinde, 52’si sokak ortasında, 9’u arabada, 3’ü dükkanda, 2’si eğlence mekanında, 2’si hastanede, 6’sı işyerinde, 1’i kafede, 1’i okulda, 5’i otelde, 5’i parkta, 1’i ise diğer bir kamusal alanda öldürüldüğü bilgisine yer verildi. Raporda ayrıca kadınların çalışma durumlarını tespit etmenin zor olduğu,  ulaşılabilen veriye göre ise kadınların 60’ının bir işyerinde çalıştığı, 20’sinin çalışmadığı ve 394 kadının çalışma durumu bilinemediğine vurgu yapıldı.

Koruma kararı muamması

2019’da öldürülen 474 kadının 358’inin koruma kararının olup olmadığının bilinmediği, 104 kadının ise herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı bulunmadığının belirtildiği raporda, “Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen, kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor” denildi. Raporda, kadınlara yönelik cinsel şiddet verilerine de yer verildi. Edirne, Mersin, Tokat, Bolu ve Konya’da ise çocuklar en yakınları tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı. (MA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Avukat Şair Vecdi Subaşı Vefat Etti
Avukat Şair Vecdi Subaşı Vefat Etti
Silvan’da 2 kişi korona virüs nedeni ile hayatını kaybetti
Silvan’da 2 kişi korona virüs nedeni ile hayatını kaybetti