Advert
Advert

EKAY, çöpten elektrik üretmeye başlayacak

EKAY, Dünya Çevre Günü’nde çöpten elektrik üretmeye başlayacak

EKAY, çöpten elektrik üretmeye başlayacak
Bu içerik 704 kez okundu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentin 50 yıllık çöp sorunu çözecek olan Entegre Katı Atık Yönetimi’nde (EKAY) 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde elektrik üretmeye başlayacak.

Büyükşehir Belediyesince Karacadağ Çöp Depolama Sahası’nda Yap-İşlet-Devret modeliyle 20 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen EKAY projesinde, çöp depolama sahasında sürdürülen rehabilitasyon çalışmalarının %90’ını tamamlandı.

Daha önce atıklardan çıkan ve havaya karışan dumanlar rehabilitasyon çalışmasıyla söndürüldü, çöp görüntüsü yok oldu ve alana toprak serildi.

 

Deneme üretimi gerçekleştirildi

Projede kapsamında 2 bin 50 metrekarelik enerji üretim santrali yapılan alanda, 10 bin metreküplük gaz balonu monte edildi. Çöp sahasında üretilen gaz, toplama sistemiyle balona dolduruldu. Tüm teknik test ve kalibrasyon çalışmaları tamamlanan santral, elektrik enerjisi üretimine hazır hale getirildi.

Proje kapsamında ilk hedef olarak belirlenen elektrik enerjisinin deneme üretimi gerçekleştirildi.

İkinci aşamada ise alanda düzenli depolama sahası ve ayrıştırma ünitelerinin inşasına başlanacak.

 

“Bu şehri yıllardır yöneten zihniyetler bu probleme el sürmemişler”

Vali Münir Karaloğlu, yaptığı açıklamada, kentin 50 yıldır hiç karışılmamış vahşi çöp depolama problemini çözmek üzere EKAY projesinin ihalesini geçen yıl Temmuz ayında yaptıklarını söyledi.

Bugüne kadar kent merkezi ve tüm ilçelerin tamamında çöplerin vahşi depolamayla yöntemiyle toplandığını belirten Karaloğlu, “Bu çağda bu olmaz. Geçen sene Haziran'ın 16'sında Diyarbakır'da göreve başladım. Temmuz’un 17'sinde tam bir ay sonra Diyarbakır'da ihale ettiğim ilk iş bu çöp meselesidir.” ifadelerini kullandı.

Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Bu şehri yıllardır yöneten zihniyetler bu probleme el sürmemişler. EKAY projemizle Bağlar ilçemizdeki merkezdeki çöpleri biriktirmiş olduğumuz alandaki yer düzenlemesi bitti. Alandaki gazı topladık, elektrik santralimiz kuruldu. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde vahşi çöp depolama alanında oluşan metan gazından ilk defa elektrik üretimine başlayacağız.”

EKAY Dünya Çevre GÜnü Enerji Üretimi Diyarbakır Son Dakika Elektrik Üretim çöpten elektrik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı