Advert

Rüşvet aldığı iddia edilen Mahkeme Başkanı görevden uzaklaştırıldı

Rüşvet aldığı iddia edilen Mahkeme Başkanı görevden uzaklaştırıldı
Bu içerik 5509 kez okundu.

Diyarbakır’da, “devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya çalışmak” suçlamasıyla 1996’da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan G.A, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararları doğrultusunda yeniden yargılandı. G.A’nın yeniden yargılandığı davada tahliye edilmesine karar verilirken, sanığın tahliye edilmesinin ‘rüşvet’ sonucu olduğu öne sürüldü.

7 MİLYON TL’YE TAHLİYE KARARI İDDİASI

Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde askeri üye bulunması nedeniyle AİHM’in bu mahkemelerde yapılan yargılamalarda ihlal kararı vermesi doğrultusunda yeniden yargılama ve infaz durdurma talebinde bulunan G.A’nın talebi, Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce 15 Nisan 2022’de reddedildi. Ancak avukat başvurusunu bir kez daha tekrarladı. Bu gelişme üzerine mahkeme, 27 Nisan 2022’de yeniden karar verilmesine yer olmadığına karar verdi. G.A’nın avukatı bu ek kararı, bir üst mahkemeye taşıdı.

BAŞSAVCILIĞA İHBAR GELİNCE TAHLİYE DURDURULDU

Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, ilginç bir şekilde bu itirazı kabul ederek; 11 Mayıs 2022 tarihli kararı ile G.A’nın infazını durdurarak, tahliyesine karar verdi. Ancak bir ihbarı değerlendiren Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı G.A’nın cezaevinden tahliyesini durdurdu.

Başsavcılığın durumu Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) bildirmesiyle, yürütülen soruşturmada, Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Başkanı Selçuk Temizel 3 ay görevden uzaklaştırıldı. Bu süre zarfında HSK soruşturmasını tamamlayacak. Ve iddialar somut bir şekilde doğrulanırsa, hâkim Temizel hakkında meslekten ihraca varıncaya kadar bir disiplin cezası verilmesi söz konusu olacak.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre rüşvet aldığı iddia edilen mahkeme başkanı Temizel’in HDP Milletvekili Nursel Aydoğan’ın dokunulmazlığının kaldırılması ve yargılanmasının yapılarak ceza verildiği davaya da baktığı ortaya çıktı. Aydoğan’ın dokunulmazlığının kaldırılmasına, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2011 Mayıs ayında 12 PKK’linin yaşamını yitirmesini protesto edilmesi gösterisine, Diyarbakır Cezaevi’nde kendisini yakan 4 tutuklunun cenaze törenine ve cezaevlerindeki ölümlere karşı düzenlenen anmaya katılmaktan açılan soruşturma gerekçe yapıldı. Dokunulmazlığı kaldırılan Aydoğan, 4 Kasım’da gözaltına alınarak hakkında tutuklama kararı verildi. Belli bir süre Temizel’in başkanı olduğu Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan Aydoğan, 21 Nisan 2017’de tahliye edildi. Yargılaması devam eden Aydoğan’a “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten” ceza verilip ertelenirken, “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verildi.

Cezaya karşı mahkemenin bir üyesi karşı oy kullanırken, Temizel ve diğer üye ceza verilmesi yönünde oy kullandı.

Verilen cezanın Yargıtay tarafından onanmasıyla 11 Aralık 2018’de kesinleşen hükmün Meclis Genel Kurulu’nda okunmasıyla Aydoğan’ın milletvekilliği düşürüldü. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır'da feci kaza:1’i ağır, 5 yaralı
Diyarbakır'da feci kaza:1’i ağır, 5 yaralı
Diyarbakır Valiliği duyurdu! Lice ilçesinde ele geçirildi
Diyarbakır Valiliği duyurdu! Lice ilçesinde ele geçirildi