Advert

Vali Karaloğlu: “Diyarbakır’ı yeniden keşfetme zamanı”

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Çermik ilçesinin saklı güzellikleri yeniden keşfetmek amacıyla doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı ve rafting yarışması düzenlendi

Vali Karaloğlu: “Diyarbakır’ı yeniden keşfetme zamanı”
Bu içerik 1032 kez okundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Çermik ilçesinin saklı güzellikleri yeniden keşfetmek amacıyla doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı ve rafting yarışması düzenlendi

Karaloğlu:  “40 senedir maalesef bu şehri, bölgeyi farklı tanıtan, bölgenin özelliklerini örten, sanki bu bölgenin bu güzellikleri hiç yokmuş gibi davrananlara inat, gölgelenen bütün güzelliklerimizi yeniden insanlıkla paylaşmak istiyoruz.  Dünya’ya sesleniyoruz Diyarbakır’ı yeniden keşfetme zamanı, Diyarbakır’a yeniden bakma zamanı”

Vali Münir Karaloğlu, Türkiye’nin 7 bölgesinden raftingci, yüzlerce doğa sever, profesyonel dağcılık, tırmanış sporcularıyla Gelincik Dağı Doğa Yürüyüşü, Sinek Kanyonu Kaya Tırmanışı ve Sinek Çayı Rafting yarışmasına katıldı.

Göreve geldiği günden beri kentin tarihi ve turistik mekanlarını gün yüzüne çıkarmak için projeler geliştiren Vali Karaloğlu’nun talimatıyla Çermik ilçesi birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Program ilçede ilk defa Sinek Çayı’nda düzenlenen “Rafting Yarışması” ile başladı. Parkuru 2.950 metre olan yarışmada, Türkiye Rafting Federasyonu bünyesinde Muğla, İstanbul, Tunceli, Hakkari, Şırnak ve Van’da faaliyet gösteren 7 takım yarışmaya katıldı.

Vali Karaloğlu, kent merkezi ve il dışından birçok doğaseverle Gelincik Dağı Peri Bacaları eteğinden başlayıp kaya tırmanış alanına kadar olan 6 kilometrelik yolda doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Ardından Sinek Kanyonunda yapılan Kaya Tırmanışında ise profesyonel 20 sporcu 10 ile 16 metre arasındaki mesafelerde tırmanış gerçekleştirdi.

Vali Karaloğlu, gençlerle halay çekti

Renkli görüntülere sahne olan programda, Vali Karaloğlu gençlerle halay çekti. Doğa hayatının korunması kapsamında Karaloğlu, doğaya keklik saldı, bölgeye özel endemik bitki ekimi gerçekleştirdi.

Etkinlik sonunda Vali Karaloğlu, rafting yarışmasında dereceye giren sporculara madalya ve kupa verdi.

Karaloğlu, ödül töreninde yaptığı açıklamada daha önce Karacadağ’daki lav yolu, Çermik’teki Şeyhandede Şelalesi ile Lice’deki Bırkleyn Mağaralarını gezdiklerini anımsatarak, kentin doğal zenginliklerini tanıtmaya devam edeceklerini söyledi.

Diyarbakır’ın görülmesi gereken birçok saklı güzellikleri olduğunu vurgulayan Karaloğlu, şöyle konuştu:

“40 senedir maalesef bu şehri, bölgeyi farklı tanıtan, bölgenin özelliklerini örten, sanki bu bölgenin bu güzellikleri hiç yokmuş gibi davrananlara inat, gölgelenen bütün güzelliklerimizi yeniden insanlıkla paylaşmak istiyoruz. Dünya’ya sesleniyoruz Diyarbakır’ı yeniden keşfetme zamanı, Diyarbakır’a yeniden bakma zamanı. Bunu sadece dışarıdakilere değil; Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlarımıza da söylüyoruz. Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlarımızın birçoğu gelincik dağını, peri bacalarını bugüne kadar görmedi. Dünya’ya sesleniyoruz Diyarbakır’ı yeniden keşfetme zamanı.”

Huzur ve güveni gözümüz gibi korumalıyız

Bölgede huzur ve güven ortamının turizm ve tanıtıma olumlu katkı sunduğunu belirten Karaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şu anda elimizdeki en kıymetli varlığımız, değerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde devletimizin ve milletimizin yapmış olduğu büyük gönül ittifakıyla sağlanan bölgedeki huzur ve güvendir. Bunu gözümüz gibi korumak durumundayız. Bunu koruduğumuz zaman buradaki güzellikleri insanlıkla paylaşma şansımız var. Yoksa enerjimizi gereksiz, fuzuli konularda kullanırız ve insanımıza da milletimize de kendimize de yazık ederiz.”

Kapadokya değil ama ‘Diyardokya’

Diyarbakır’ın gölgede kalmış güzelliklerini insanlıkla paylaşmak için bir gayret sarf ettiklerini belirten Karaloğlu, şunları dile getirdi.

“Diyarbakır’ın güzelliklerini paylaşmaya devam edeceğiz. Şu anda 2022 yılı doğa ve macera sporlarıyla ilgili takvimimiz hazır. İnşallah yıl boyunca Diyarbakır’ın bu güzelliklerini insanlıkla paylaşmaya devam edeceğiz. Gelincik dağının muhteşem zirvesinde, peri bacalarının gölgesinde hep birlikte çok güzel bir doğa yürüyüşü yaptık. Dedik ki burası Kapadokya değil ama ‘Diyardokya’ olsun, orada güzel bir yürüyüş yaptık. Sonra Sinek Çayı'nın gözüne indik. Suyun çıktığı noktaya geçtik. Orada dağcılarımızın tırmanışını izledik.”

“Diyarbakır gözyaşıyla anılmasın, güzellikleriyle gündem olsun”

Eğil ilçesinde doğa ve macera sporları için yaptıkların parkın da tamamlanma aşamasına geldiğini belirten Vali Karaloğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Biz istiyoruz ki Diyarbakır artık bu güzellikleriyle gündem olsun. Diyarbakır gözyaşıyla anılmasın. Diyarbakır kötülüklerle anılmasın istiyoruz. Sevgi olsun, kardeşlik olsun, muhabbet olsun istiyoruz. Dereceye giren sporcularımızı da kutluyorum. Muğla’dan Şırnak’a kadar ne güzel bir fotoğraf budur. Bu ülke gençliğinin birlikte kardeşçe beraber neler başarabileceğinin de güzel bir örneğidir.  Diyarbakır’ı Türk kamuoyu takip etsin, buradan daha çok güzellikleri paylaşacağız."

Programa, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, AK Parti MKYK üyeleri Alaattin Parlak, Abdurrahman Kurt katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Dekan yardımcısını bıçaklayan eski kız öğrencisi, akıl sağlığı raporu için Elazığ’a gönderildi
Dekan yardımcısını bıçaklayan eski kız öğrencisi, akıl sağlığı raporu için Elazığ’a gönderildi
Diyarbakır’da kadın cinayeti
Diyarbakır’da kadın cinayeti