Advert

Diyarbakır'da sağlık entübe halde

Anadolu Sağlık-Sen Diyarbakır Şubesi'nden bir basın açıklaması yapıldı.

Diyarbakır'da sağlık entübe halde
Bu içerik 1314 kez okundu.

 

 

Anadolu Sağlık-Sen Diyarbakır Şubesi'nden bir basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklamasında il temsilcisi Mehmet İhsan Acun, Diyarbakır'da sağlık alanında ciddi değişikliklerin yapılması ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin altı çizilerek, sağlığın entübe duruma geçtiğini vurguladı.

 

SAĞLIK ENTÜBE OLMUŞ

 

Anadolu Sağlık-Sen Diyarbakır Şubesi İl Temsilcisi Mehmet İhsan Acun, "Diyarbakır'da Sağlık Hizmetleri Ciddi şekilde mercek altına alınmalıdır. Kurumlarda adamı dayısı olanlar kendi unvanı ve mesleğinin dışında çalışabilmektedir. Sendika referansı ile göreve getirilen ve sendikanın çıkarı ve talebi doğrultusunda hareket eden idareciler vatandaşa hizmet etme, kurumsal yarar ve çalışanın memnuniyetini hiçe sayarak görevlendirmeler yapabilmektedir" ifadelerinde bulundu.

 

HEMŞİRE SAYISI AZ, HASTA ÇOK...

 

Az sayıda hemşire ile çok sayıda hasta bakıldığının önemine değinen İl Temsilcisi Acun böyle bir durumda kaliteli ve sağlıklı bir hizmet söz konusu olamayacağını belirtti. Acun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Pandemide en çok ihtiyaç duyulan sağlık çalışanlarından,  çok sayıda nitelikli hemşire idari alanlarda görevlendirilmektedir.  İmtiyazlı hemşireler ise asli görevini yapmaktan ziyade, idari inisiyatiflerle, kişiye göre muamelelerle ve torpille idari alanlara verilmektedir. Bir çok hemşire covide yakalandığından dolayı servislerde ve yoğun bakımlarda hemşire ihtiyacı oluşmaktadır. Az sayıda hemşire ile çok sayıda hastaya hizmet veren bir ortamda kaliteli ve sağlıklı bir hizmet görmek çok zor olmaktadır. Aktif şekilde çalışan hemşirelerimiz 24 saat nöbet 24 saat izin sonra tekrar 24 saat nöbet şeklinde gün aşırı çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Hemşirelerimiz yıpranmakta tükenmişlikle karşı karşıya bırakılmaktadır. Aynı kurum içinde hemşire yokluğu gerekçe gösterilerek anestezi teknikerleri yoğun bakımlarda  hemşirelik görevi ile görevlendirilmektedir. Oysa daha önce yoğun bakımlarda çalışmış imtiyazlı ve torpilli sertifikalı hemşireler idari alanlarda çalıştırılarak görmezden gelinmektedir."

 

ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

 

Bu durum hastalar için vahim sonuçlara neden olabileceğini belirten Anadolu Sağlık-Sen Diyarbakır Şubesi İl Temsilcisi Mehmet İhsan Acun, "Yoğun Bakım Hemşireliği nitelikli ve özellikli bir hizmet olup gerekli eğitimi almış tecrübeli çalışanlar tarafından hizmet verilmelidir. İlimizdeki  Sağlık Çalışanlarımızın çalışma ortamı ve çalışma koşullarını iyileştirmeliyiz. Bu konuda İlimizdeki tüm yetkilileri bu hususlarda duyarlı olmaya torpil ve adam kayırma ile mücadele etmeye davet ediyoruz. Aksi halde bunun vebalini hepimiz taşırız" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ergani'de şimşek deprem etkisi yarattı!
Ergani'de şimşek deprem etkisi yarattı!
Otomobil ile minibüs çarpıştı; ölü ve yaralılar var
Otomobil ile minibüs çarpıştı; ölü ve yaralılar var