Advert

Karaloğlu: “Hevsel’in yeşiliyle Fiskaya'nın yeşilini buluşturmak istiyoruz”

Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilen Fiskaya’da kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı törene katıldı

Karaloğlu: “Hevsel’in yeşiliyle Fiskaya'nın yeşilini buluşturmak istiyoruz”
Bu içerik 875 kez okundu.

Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilen Fiskaya’da kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı törene katıldı

Vali Karaloğlu:

“Esas amacımız Hevsel’in yeşiliyle Fiskaya'nın yeşilini buluşturmak istiyoruz. Bu bölgeleri Diyarbakır'da yaşayan herkes için nefes alabilecek alanlara dönüştürmek istiyoruz”

Diyarbakır'da UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Hevsel Bahçeleri alanında bulunan Fiskaya semtinde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında çalışmalar başladı.

Vali Münir Karaloğlu, Fiskaya Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma vurulduğu alanda çalışmaları inceledi.

Vali Karaloğlu, yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın eskiyen yönlerinin yenilenmesi, kentsel dönüşümün başlaması konusunda uzun süredir çalışmalarının olduğunu  ve 2017’de çıkan kararname ile Fiskaya Bölgesinin riskli bölge ilan edildiğini söyledi.

Kentsel dönüşümün Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü üzerinden yürütüldüğünü belirten Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Büyükşehir Belediyesi olarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile işbirliği yaptık. Onlar bize yetki devrettiler. Biz şimdi onların adına burada vatandaşlarımızla görüşmelerimizi yapıyoruz. Anlaştığımız vatandaşların konut isteğine konutunu, konutunun ve arsasının parasını isteyenlere parasını vererek vatandaşımızı bu bölgeden transfer ettikten sonra temizlik faaliyetleri içinde ihalemizi yaptık.” 

Bölgeye makine giremediği için elle yıkım yaparak kentsel dönüşüm faaliyetlerine başladıklarını kaydeden Karaloğlu, konuşmasını sürdürdü:

“Fiskaya bölgesi Diyarbakır'ın en değerli en kıymetli bölgelerinden bir tanesidir. Hemen dünya mirası surların bitişiğinde hemen yanı başımızda Dicle Nehri, Hevsel Bahçeleri var. Esas amacımız Hevsel’in yeşiliyle Fiskaya'nın yeşilini buluşturmak istiyoruz. Bu bölgeleri Diyarbakır'da yaşayan herkes için nefes alabilecek alanlara dönüştürmek istiyoruz.”

Diyarbakır'ın cazibesi artacak

Dicle ve Ferit Köşk Mahallelerindeki kentsel dönüşümün 5 etap şeklinde yapılacağını aktaran Karaloğlu, “Şu anda ilk etapta üzerinde çalışma yürütüyoruz. Daha sonra burası tamamlanınca burası 100 hektar kadar bölge sonra ikinci bölge, üçüncü bölgede 4, 5 diye devam edecek bu 5 bölgeden dördü yeşil alan olacak” ifadeleri kullandı.

Karaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Surların altındaki millet bahçesinin devamı olacak. Diyarbakır'ın cazibesi artacak. Diyarbakır'da vatandaşlarımızın bizden en çok talep ettiği konulardan bir tanesi yeşilin artırılması, parkların, rekreasyon alanlarının çoğaltılması ile ilgili vatandaşımızın da önemli bir talebi var.  Vatandaşımızın bu talebini de karşılamış olacağız.”

Vatandaşlarımız kesinlikle mağdur edilmedi

205 vatandaşla anlaşma sağladıklarını belirten Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Helalleşerek tokalaşarak anlaştık. Vatandaşlarımız kesinlikle mağdur edilmedi ve edilmeyecek. Bunu buradan ilin valisi olarak söylüyorum vatandaşları mağdur etmedik ve etmeyeceğiz ve birinci önceliğimiz vatandaşlar rızaen anlaşmak onlarla helalleşerek el sıkışarak buradan ayrılmak bizim en büyük amacımız.”

Ben-u Sen bölgesi, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde de kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü aktaran Karaloğlu, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Bu mahalleler sorunlu alanlarımız, burada yaşayan insanlarımız da çok muzdaripler, onların da bizden talepleri var. Diyarbakır'daki problemleri bir bir çözmeye devam edeceğiz. Yeter ki Diyarbakırlılar bizimle beraber hayal etsinler bizimle beraber çözüme ortak olsunlar görecekler ki Diyarbakır yarını bugünden iyi olacak bugünü dünden iyi olduğu gibi yarının da bugünden iyi olacak. Birlikte hayal edeceğiz birlikte inşa edeceğiz.”

Vali Karaloğlu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'a olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Programa Yenişehir Kaymakamı Murat Beşikçi, Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Fiskaya’da kentsel dönüşüm

Büyükşehir Belediyesi, toplam 5 etapta gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1. etapta yer alan 93 dönümlük alanda bulunan 205 hak sahibi ile anlaşma sağladı. Hak sahiplerinden 84’ü ile TOKİ konut sözleşmesi, 121’i ile de konut ya da arsa bedeli karşılığında anlaşıldı. Hak sahiplerine ödemelerini nakit olarak yapan Büyükşehir Belediyesi, konut edinimi şartıyla anlaştığı 41 vatandaşa da anahtarını teslim etti.

Fiskaya’da kentsel dönüşüm tamamlandığında, Millet Bahçesinin devamı olarak düzenlenerek, hem Diyarbakırlılar kaliteli vakit geçirebilecekleri yeni bir yeşil alana kavuşacak hem de Diyarbakır’ın yeşil alan ortalaması artacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır’da havai fişek faciası: Damat dahil 10 kişi yaralandı
Diyarbakır’da havai fişek faciası: Damat dahil 10 kişi yaralandı
Diyarbakır’da bu hafta sonu da ulaşım ücretsiz
Diyarbakır’da bu hafta sonu da ulaşım ücretsiz