Advert

Bağlar Kaynartepe’de kentsel dönüşüm başladı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle riskli alan ilan edilen Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesi’nde kentsel dönüşüm için ilk yıkım gerçekleştirildi

Bağlar Kaynartepe’de kentsel dönüşüm başladı
Bu içerik 1180 kez okundu.

 

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle riskli alan ilan edilen Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesi’nde kentsel dönüşüm için ilk yıkım gerçekleştirildi

Vali Karaloğlu: 

“Buraya yapacağımız yeni mahalle ile insani koşulları yükseltilmiş, parkıyla, bahçesiyle, sosyal donatısıyla evlerinin kalitesiyle burada yeni bir cazibe merkezi oluşacak”

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun katılımıyla, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile riskli alan ilan edilen Kaynartepe Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmaları başlatıldı.

Kaynartepe Mahallesi'nde başlatılan ilk etap çalışmaları yerinde inceleyen Vali Karaloğlu, yıkım alanındaki çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Gazetecilere açıklama yapan Karaloğlu, 26 Eylül 2020’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Kaynartepe Mahallesi’nin riskli alan ilan edildiğini söyledi. 

Kararnamenin yayımlanmasıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, ve Bağlar Belediyesi’nin ortak çalışma başlattığını belirten Karaloğlu, kentsel dönüşüm çalışmasının ilk etapta 54 dönümlük bir alanda yürütüleceğini ifade etti.

Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Bölgede 375 bina 1365 hak sahibi tespiti yapıldı. Daha sonra Bağlar Belediyemiz kentsel dönüşüm ofisi oluşturdu.Orada hem arsa hem de bina bedel tespitleri yapıldı. Sonra da vatandaşımızla görüşmelere geçildi. İşin en kritik aşaması orası. Bugüne kadar 602 hak sahibimiz ile görüşme gerçekleştirildi. Yaklaşık 100 vatandaşımızla anlaştık ama bugün tapu devrini gerçekleştirdiğimiz ödemelerini yaptığımız 8 binamızı yıkarak bölgede fiilen kentsel dönüşümü başlatmış oluyoruz.”

“Yeni bir cazibe merkezi oluşacak”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm yapılacak alanda planlamayı bitirdiğini açıklayan Karaloğlu, yıkımın tamamlanmasının ardından inşa çalışmalarına başlayacaklarını anlattı.

Karaloğlu, yaptıkları projenin yerinde dönüşüm olduğunu, isteyen hak sahiplerinin yeni mahallesinde kalabileceğini isteyenlerin de kamulaştırma bedelini alabileceğini vurgulayarak, şunları aktardı:

“Üzerinde bulunduğumuz bölge maalesef Diyarbakır’da imarı olmadan, mühendislik hizmeti alınmadan, vatandaşın kendi kendine oluşturduğu, sokağı caddesi olmayan, itfaiyenin, ambulansın giremediği, vatandaşımızın mal, can ve sağlığını koruyamadığımız bir yapısı var. İnşallah buraya yapacağımız yeni mahalle ile insani koşulları yükseltilmiş, parkıyla, bahçesiyle, sosyal donatısıyla evlerinin kalitesiyle burada yeni bir cazibe merkezi oluşacak. Burası Diyarbakır’ın en merkezi mahallelerinden bir tanesi. Dörtyol, hemen yanı başımızda. Mahalleyi bitirdiğimizde hepimizin gönül rahatlığıyla oturacağımız bir yere dönüşecek.”

Karaloğlu, Diyarbakır’da farklı noktalarda kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini, Fiskaya, Dicle ve Feritköşk mahallelerinde vatandaşlarla anlaşma süreçlerinin sürdüğünü belirtti.

Surların etrafını dört etapta açtıklarını hatırlatan Karaloğlu, beşinci beşinci etapta çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Karaloğlu, bölgede yaşayan vatandaşların kendilerine çok yardımcı olduğunu anlatarak konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bize destek veriyorlar, yardımcı oluyorlar. Bütün gayretimiz onların daha insani koşulları olan bir mahallede bir konutta yaşamasını sağlayabilmek. Onun için kentsel dönüşümü Diyarbakır’da çok hızlı tamamlamamız lazım. Kesinlikle vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Vatandaşımız da bize güvensin, bize destek versin. Sadece Bağlar’da değil, Yenişehir,  Kayapınar, Sur ilçelerinde nerede kentsel dönüşüme ihtiyacımız varsa, nerede riskli bölgemiz varsa her birisinde kısa sürede kentsel dönüşümü tamamlayalım.İnsanımız daha insani mahallelerde daha insani konutlarda yaşamını devam ettirsin.”

Programa AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, AK Parti İl Başkanı Muhammed Şerif Aydın, AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Ahmet Maruf Demir ile kamu kurum temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır aracı Konya’da kaza yaptı: 4 ölü, 2 yaralı
Diyarbakır aracı Konya’da kaza yaptı: 4 ölü, 2 yaralı
Son seçim anketi: CHP, AK Parti ve DEM’de son durum!
Son seçim anketi: CHP, AK Parti ve DEM’de son durum!