Advert

Yaşamını yitiren sağlıkçılar için Dicle Nehrine karanfil attılar!

Yaşamını yitiren sağlıkçılar için Dicle Nehrine karanfil attılar!
Bu içerik 8450 kez okundu.

Diyarbakır’da bir grup sendika ve sağlık örgütleri temsilcisi korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden meslektaşları için bir dakika saygı duruşunda bulunduktan sonra, Tarihi On Gözlü Köprü’mden Dicle Nehrine karanfil attılar

Diyarbakır’da bir grup sendika ve sağlık örgütleri temsilcisi korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden meslektaşlarını 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yapmış oldukları anma etkinliğiyle andı. Sur ilçesi Tarihi On Gözlü Köprüde bir araya gelen sağlık meslek örgütleri temsilcileri burada ellerinde karanfillerle korona virüs ve diğer nedenlerle hayatını kaybeden meslektaşlarını için bir dakikalık saygı duruşundu bulunduktan sonra açıklama yaptılar. Covid-19 hastalığı meslek hastalığı olarak kabul edilmesini isteyen Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, “Bugün 14 Mart tıp Bayramı biz sağlık çalışanları olarak bu haftaya buruk giriyoruz. Pandemi sürecinin bir yılını geride bıraktık. 30 bine yakın vatandaşımızı kaybettik. Türkiye genelinde 387,  Diyarbakır’da 19 sağlık emekçisini korona virüsten kaynaklı kaybettik ve 2 bine yakın sağlık emekçisi bu hastalığı geçirdi. Bizler 14 Mart Tıp Haftasını mücadele haftası olarak görüyoruz ve taleplerimizi sıraladığımız bir hafta olarak görüyoruz. Bugüne kadar hep söyledik tekrar yenilemek istiyoruz. Covid-19’un meslek hastalığı olması için tekrar bunu yeniliyoruz ve Covid-19 hastalığı meslek hastalığı olarak kabul edilmedir” dedi.

‘Pandeminin yıkıcı sonuçlarının önüne canlarıyla geçtiler’

14 Mart Tıp Bayramı’nı buruk bir şekilde karşıladıklarını belirten Türkiye Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Yerlikaya, Dr. Halis Yerlikaya ise, “Bizler sağlık çalışanları olarak 14 Mart Tıp bayramına buruk bir şekilde giriyoruz ve pandeminin yükünü de omuzlarımızda taşıyarak giriyoruz. Pandemi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Anıları hep yüreğimizde yaşayacaktır. Çünkü sağlık çalışanları bu pandemi döneminde canları ortaya koyarak mücadele verdiler ve toplumun sağlığının korunması anlamında kendi sevdiklerinden uzakta canlarını yitirirken aynı zamanda pandeminin daha yıkıcı sonuçlarının ortaya çıkmamasını canlarıyla önüne geçmiş oldular. Bütün sağlık çalışanlarını minnetle anıyoruz” diye konuştu. Yapılan açıklamanın ardından etkinliğe katılan tarihi on gözlü köprüden Dilce nehrine karanfil bıraktıktan sonra bölgeden ayrıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Altyapı sorununu çözecek proje hayata geçiyor
Altyapı sorununu çözecek proje hayata geçiyor
Öğrencilere spor malzemesi desteği
Öğrencilere spor malzemesi desteği