Advert

İkinci el araç fiyatları düşecek mi?

İkinci el araç fiyatları düşecek mi?
Bu içerik 10613 kez okundu.

Pandemi dolayısıyla ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen ikinci el araç sektörü yıl boyunca gelişme kaydetti. Bu da fiyatlarda spekülatif artışları beraberinde getirdi. Yaşanan hızlı satışlar ve aşırı yüksek fiyatlar nedeniyle son dönemde durağanlığa giren ikinci el piyasasında, son günlerde en çok ikinci el araç fiyatlarının ne zaman düşeceği merak ediliyor. Covid-19 pandemisi nedeniyle sıfır araç üretiminin durması, ikinci el araçlara talebi artırdı. Araç almak isteyenlerin ikinci el otomobillere yönelmesi fiyatların da tavan yapmasına neden oldu. Peki, ikinci el araç fiyatları düşecek mi? İkinci el araç alım satımı yapan sektör temsilcileri, sıfır ve ikinci el araba fiyatlarına ilişkin İLKHA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

 

“İkinci el araçların fiyatının düşeceğini pek sanmıyorum”

Sektör temsilcileri, yıl sonu itibariyle sıfır araçta arz talep dengesinin sağlanması ve bayiler tarafından yapılan yeni yıl kampanyalarının da ikinci el fiyatlarını düşürmediğine dikkat çekti. Yılın son çeyreğinde döviz kurundaki değişimlerin ikinci el araç fiyatlarının daha da artmasına neden olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri, yeni yılda da ikinci el araç fiyatlarında ciddi anlamda artış ve düşüş beklemediklerini dile getirdiler. Pandemi döneminde otomobil üretiminin azalması ve sıfır otomobil taleplerinin karşılanamaması nedeniyle ikinci el araç fiyatlarının daha da arttığını belirten sektör temsilcileri, fiyatların yükselmesi nedeniyle satışların da düştüğünü ifade etti. Pandemi nedeniyle sıfır araç temininde yaşanan problemlerin de yıl boyunca ikinci el araç fiyatlarının artmasına sebep olduğunu belirten sektör temsilcilerinden Nuri Uzun, ikinci el araç fiyatlarında düşüş beklemediklerini söyledi. Yüksek fiyatlar nedeniyle son aylarda ikinci el araç alım satımlarının düştüğünü ifade eden Uzun, “Fiyatlar aynı, her hangi ciddi bir düşüş yok. Piyasada sakinlik var. İkinci el araçların fiyatının pek düşeceğini sanmıyorum. Fiyatlar bu şekilde devam eder diye düşünüyorum. Halk arasında ikinci el araç fiyatlarının yüzde 20-30 arasında düştüğü söyleniyor ama şu anda araçların fiyatlarında düşüş yok. Fakat satışlarda duraklama var. Şu anda zaten tüm sektörlerde bir duraklama var. Yeni yılda ikinci el araç fiyatlarının düşeceği söyleniyor ama fiyatların düşeceğini sanmıyoruz. Fiyatlar bu şekilde iyidir.” dedi.

“Kimse yüksek fiyata aldığı aracı ucuza satmaz”

 

Piyasanın yükselmesinin en büyük sebeplerinden birinin internetteki fiyatlar olduğunu belirten Yasin Dik ise “Her sene kasım ve aralık ayında bayilerde kampanya olur. Kampanya dolayısıyla ikinci el araçlarda kasım ve aralık aylarında hatta ocak ayının 10’una kadar fiyatlarda gevşeme olur. Sonra ise fiyatlar yerini bulur. Bu sene çok suni bir şekilde ikinci el araç fiyatları arttı. Son günlerde ikinci el araç fiyatlarında yüzde 10 düşüş olduğu söyleniyor ama kimse yüksek fiyata aldığı bir aracı tekrar ucuza satmaz. Şu anda ikinci el araç fiyatlarında her hangi bir düşüş yok. Zaten ocak ayında piyasa tekrar düzelir. Türkiye’de her zaman yıl sonunda sıfır araçlarda yüzde 10 ile 30 arasında indirim olduğundan dolayı yılsonunu beklerler. Zaten her yıl otomotiv sektöründe yılsonu bir durgunluk olur.” ifadelerini kullandı. Sıfır otomobil alamayan vatandaşların ikinci el arabalara yöneldiğini belirten Edip Kaya ise ikinci el araçların fiyatının yükselmesi ile vatandaşın hiç araç alamaz olduğuna dikkat çekti.

 “İki aydan beri esnaf siftah yapmıyor”

İkinci el araç fiyatlarının 2021 yılında biraz düşmesini beklediklerini belirten Kaya, “Çünkü 2020 yılında ikinci el araç fiyatları aşırı derecede yükseldi. İkinci el araç fiyatlarının aşırı derecede yükselmesinin nedeni ise galeri haricinde piyasada ayak üstü araç alım satımı yapan kişiler var. Bizden araç alıp üzerine 5-10 bin lira ekliyorlar. Bu şekilde olunca ikinci el araç fiyatları yükseldi. Şu anda iki aydan beri ikinci el araç fiyatlarında bir düşüş başladı. Pandemiden dolayı birçok yer kapalı, Türkiye’nin gündemi göz önünde, altın, dolar ve euro fiyatları ortada. Bu durum esnafa yansıyor. İki aydan beri esnaf siftah yapmıyor.” şeklinde konuştu.

“İkinci el araç fiyatları artık yükselmez”

Halil Ateş ise pandeminin etkisiyle üretim ve tedarikte yaşanabilecek belirsizlikler nedeniyle ikinci el araç fiyatlarında değişkenlik görülebileceğinin beklendiğini belirterek şunları söyledi:

“İkinci el araç fiyatları 2021 yılında düşer. Pandemi sürecinin başlamasıyla ikinci el araç fiyatları aşırı derecede yükseldi. Örneğin 40 bin TL olan aracın fiyatı 100 bin TL oldu. Sıfır araçlar gelmedi, herkes aldığı aracın fiyatını yükseltti. Özellikle galerici olmayanlar ikinci el araç alım satımı yapmasıyla araç fiyatları daha da yükseldi. Aralık ayında pandeminin etkisi arttı, sokağa çıkma yasakları başladı ve bundan dolayı ikinci el araç satışları düştü. Şu anda 120 bin TL olan aracımızı 100 bin TL’ye satacağız. Bundan sonra ikinci el araç fiyatları yükselmez. Çünkü ikinci el araç fiyatları yükseleceği kadar yükseldi. Gariban biri önce 40-50 bin TL’ye araç alabiliyordu. Anacak şu anda gariban birinin araç almasının imkanı yok. Fabrikada çalışan biri veya memur biri kesinlikle araç alamıyor. Çünkü ikinci el araç fiyatları aşırı derecede yükseldi. Bu durumdan biz de şikayetçiyiz. Çünkü satışlarımızı çok aşağı düştü. İkinci el araç fiyatları yükselmeden önce ayda 40 tane araç satıyorduysam şu anda 2-3 tane araç ancak satabiliyorum.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Altyapı sorununu çözecek proje hayata geçiyor
Altyapı sorununu çözecek proje hayata geçiyor
Öğrencilere spor malzemesi desteği
Öğrencilere spor malzemesi desteği