Advert
Advert

ALTIN FİYATLARI DÜĞÜN ERTELETTİ!

Son zamanlarda altın fiyatlarındaki yükseliş evlilik hazırlığı yapan çiftleri olumsuz etkiledi. Farklı arayışlara giren çiftler, çareyi düğünlerini ertelemekte buldu.

ALTIN FİYATLARI DÜĞÜN ERTELETTİ!
Bu içerik 3218 kez okundu.

Foto: Arşiv

İlknur Fidan

Son zamanlarda en yüksek fiyatı gören altın, rekor üstüne rekor kırdı.   Düğünlerin vazgeçilmezi olan altın fiyatlarındaki dalgalanma evlilik yolundaki çiftleri, olumsuz yönde etkiledi.  Altında yaşanan artış evlilik hazırlığı yapan çiftleri yeni adımlar atmaya zorlarken, kimi çiftler çareyi düğünlerini ertelemekte buldu, kimsi de alınan altınları yarıya düşürdü. Söz konusu durum kentteki kuyumcu esnafını da ekonomik anlamda sıkıntıya sokarken, evlilik planı yapan çiftler de  ‘altın fiyatları ne olacak’ sorusunun cevap aramaya başladı. Yenigün Gazetesi olarak Diyarbakır’daki çiftlere ve kuyumculara altın fiyatlarındaki artışı kendilerini nasıl etkilediklerini sorduk.

Halkın alım gücü düştü!

Diyarbakır merkez Kayapınar İlçesi’nde kuyumculuk yapan Tuncay Taruk yükselen altın fiyatlarının kendisilerini nasıl etkilediğini şu sözlerle ifade etti:

“Altına alım gücü azaldı ve sirkülasyon yapılmıyor. Bizim için önemli olan şey; müşterilerimizi boş göndermemek ama bugün gelen yüz müşterinin doksanı fiyatlardan dolayı hiçbir şey almadan çıkıyor.  Böyle olunca da esnafların kazancı da azalıyor. Tabiri caizse Diyarbakır’da bir düğün olunca gelinlere bir buçuk metre Halep zinciri 6 adet bilezik alınırdı. Şimdi ise bir buçuk metre alınan zincir yarım metreye, 6 adet alınan bilezik 3 adede indirildi. Fiyatlar yüksek olunca halkta zorlanmaya başladı istenildiği gibi eskiden aldıkları şekilde alamamaya başladı. Düğünlerde eskisi gibi çeyrek de takılamıyor, o dönemde bitti. Önceden sevgililer gününde sevgilisine kolyeler, küpe alanların sayısı bayağı fazlaydı şu an kolye veya küpe alacak durumda değil kimse son yıllarda altında ciddi bir yükselme oldu.”

Kız tarafı altın sayısını azalttı!

Düğün hazırlıkları yapan Tuba Gökçeoğlu altın fiyatlarındaki yükselişten kaynaklı bazı kısıtlamalar yaptıklarını şu şekilde kaydetti:

“Normal şartlar kız tarafı olarak 5 bilezik istedik fakat altın yükseldiği için 3 bilezik aldık.  Zaten 5 bilezik fiyatına gelmiş oldu. Bu durum da tabi ki istenilen birçok şey alınamadı. İstenilen altınlar bizim nişanlımla birçok borç ve isteğimizi karşılayacakken şuan sadece borç yönünü karşılıyor bu da tabi ki bizi stres ve sıkıntıya soktu.”

‘Altın fiyatlarından dolayı düğünümüzü erteledik’

Altın fiyatlarının artışından olumsuz etkilen bir diğer çiftimiz ise “Altın fiyatları yükseldikçe paramızın değeri de eridi bitti.  Fiyatlar arttıktan sonra bazı kararları tekrardan gözden geçirmek zorunda kaldık. Altın artışları yüzünde düğünümüzü ertelemek zorunda kaldık. Düğün tarihimiz ileri tarihe alındı.  Altın fiyatlarındaki yükselişten kaynaklı nişanlımı zor durumda bırakmamak için az altın istedik” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı