Advert

Yağmur da durduramadı: Diyarbakır Newroz’a aktı

Yağmur da durduramadı: Diyarbakır Newroz’a aktı
Bu içerik 952 kez okundu.

Diyarbakır Newroz Parkı’nda yapılan kutlamalara yüz binlerce kişi katıldı. Meteorolojinin “sel” uyarılarına aldırmayan Diyarbakırlılar alanı doldurdu.

 

Diyarbakır’da yapılan Newroz kutlamaları sabah 10.00’da başladı. Yoğun yağmura rağmen yüzlerce kişi sabah saatlerinden itibaren alana akın etti. Bu yıl ki Newroz kutlamalarını Diyarbakır’da 500 gazeteci akreditasyon yaparak izledi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, güvenliğin sağlanması için 7 bin 500 polis görevlendirdi. Alanın etrafına kurulan 6 kapıda üst araması yapılarak alana gelenler içeri alındı. Newroz’un hafta içine denk gelmesine rağmen gençlerin katılımının yoğun olması dikkat çekti. Kutlamalara katılan gençlerin yüzlerini sarı, kırmızı ve yeşil renklerle boyadığı görüldü. Alanda çok sayıda Federal Kürdistan Bölgesinin bayrağı taşındı.

LGBT’liler katılmadı

İstanbul Newroz’unda şiddet gördüklerini iddia eden LGBT+ mensuplarının Diyarbakır Newroz’una katılmadıkları görüldü. Alanın etrafındaki çamurdan dolayı bazı kadınlar ayakkabılarını su birikintilerinde yıkayarak girdi.

CHP’li Tanrukulu da katıldı

Newroz kutlamalarına CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı. Tanrıkulu, Leyla Zana ve Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’la selamlaştı. Leyla Zana yıllardır bileğine bağladığı sarı, kırımızı ve yeşil bilekliği ile protokoldeki yerini aldı. Konuşması sırasında bilekliğini çıkarmadı.

Gazeteciler görüntü alamadı

Protokol güvenliğini sağlamak için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün koyduğu 4 metre yüksekliğindeki tel örgüler nedeniyle basın mensupları kendilerine ayrılan alandan görüntü alamadı. Geçmiş yıllarda HDP’lilerin güvenliği sağladığı protokol bölümüne bu kez Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne bağlı Çevik Kuvvet ekipleri getirildi. Tel örgülerin arkasındaki bir grup polise taş attı.

7 kişi gözaltına alındı

Alana Kürtlere ait yöresel kıyafetlerle girmek isteyenlere polis izin vermedi. Polisin tutumu, tepkiye neden oldu. 7 kişi, PKK mensuplarının kıyafetleri ile alana girmek istediği iddiasıyla gözaltına alındı.

12.00’da ateş yakıldı

Günler öncesinden yaklaşık 2.5 ton odun ile hazırlanan Newroz ateşi saat 12.00’da yakıldı. Ancak odunlar yağmurda ıslandığı için uzun süre alev almadı. DEM Parti yetkilileri, Newroz’a katılanların zarar görmemesi için ateşin etrafında tedbir aldı. Kutlamalarda, HDP’nin tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın mesajı okundu. Bu yıl ki kutlamalarda geçen yılların aksine konuşmacılar Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçesinde alanda toplanan yüzbinlerce kişiye seslendi.

Demirtaş’ın mesajı yoktu

Geçmiş yıllardaki kutlamalara Edirne Cezaevinden mesaj gönderen HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesaj göndermemesi dikkat çekti. Protokol konukları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıklayan sonrada geri çeken Başak Demirtaş yer almadı.

‘Kayyımları göndereceğiz’

DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Serra Bucak, Kürtçe yaptığı konuşmada, cezaevindeki tutuklu belediye başkanları ile siyasetçilere selam gönderdi. Bucak, “8 yıldır kayyımla yönetiliyoruz. 31 Mart’ta talancı kayyımları Ankara’ya göndereceğiz. Kazanacağız, mutlaka kazanacağız. Sizi kucaklıyorum. Sandığa gidin, Diyarbakır’ı bir daha kayyımın eline bırakmayalım” dedi.

‘Özgürlük istiyoruz’

Doğan Hatun da konuşmasında sandığa gitme çağrısı yaptı. Hatun, “Bütün dünyaya sesleniyoruz, bütün ezilen halklara ve Kürtlere özgürlük istiyoruz. Biliyorsunuz ki 8 yıldır belediyelerimiz, irademiz işgal edilmiş durumda. 31 Mart’ta büyük coşkuyla sandığa gideceğiz, işgalcilere güçlü bir cevap vereceğiz. Buna hazır mısınız?” dedi.

Kutlamalar Emel Matlouthi, Mikail Aslan, Arhat, Faraj Ali Pour, Xezel Mistefa’nın şarkıları ile devam etti.

Haber: İlyas Akengin- Zelal Sinayic-Hozan Adar

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ergani'de şimşek deprem etkisi yarattı!
Ergani'de şimşek deprem etkisi yarattı!
Otomobil ile minibüs çarpıştı; ölü ve yaralılar var
Otomobil ile minibüs çarpıştı; ölü ve yaralılar var