Advert

Tarihi mağarada gözlem etkinliği

Tarihi mağarada gözlem etkinliği
Bu içerik 1080 kez okundu.

Ergani ilçesinde uygarlık tarihine ışık tutan 12 bin yıllık Hilar Mağaraları'nda, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılı dolayısıyla gökyüzü gözlem etkinliği düzenlendi. Teleskoplarla gökyüzünü izlemeye gelenler, uzun kuyruklar oluşturdu. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan, "Hem geçmişimizi hem geleceğimizi bir araya getirelim istedik" dedi.

Ergani Belediyesi tarafından Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında, 12 bin yıllık geçmişe sahip olan, insanların göçebelikten yerleşik hayata, avcılıktan tarımsal üretime geçip, köy yaşantısının ilk temellerinin atıldığı Hilar Mağaraları'nda gökyüzü gözlem etkinliği düzenlendi. 'Sandalyeni kap gel' sloganıyla düzenlenen programda, Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) tarafından getirilen teleskoplarla etkinliğe katılan çoğu çocuk yüzlerce kişi Ay, Jüpiter, Satürn ve uzayı gözlemleme fırsatı buldu. Gökyüzünü izlemek isteyenler, uzun kuyruk oluşturdu, katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

 

 

'GEÇMİŞİMİZİ VE GELECEĞİMİZİ BİR ARAYA GETİRELİM İSTEDİK'
Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan, programa gösterilen ilginin sevindirdiğini belirterek, "29 Ekim etkinlikleri kapsamında 100'üncü yılda böyle bir etkinlik yapalım, hem geçmişimizi hem geleceğimizi bir araya getirelim istedik. Buraya geldiğimdeki en büyük mutluluk olarak aşırı kalabalık gördüm. Yaptığımız etkinliğin gelecek nesiller babında çok anlamlı olduğunu gördüm. Yani epey bir kalabalık, annesini, babasını, sandalyesini alan gelmiş. Güzel bir etkinlik oluyor. İnşallah devamını da burada başka etkinliklerle taçlandıracağız. Burada hem Ay'ı, hem Satürn'ü çocuklara göstermek hem de tarihi Hilar Mağaraları'nı göstermek, gelecekle geçmişi bir köprü olarak hem Ergani'ye hem de Ergani'deki halka yansıtmaya çalıştık. Hilar Mağaraları ve çevresi bizim için çok önemlidir. Bununla ilgili belediye olarak da hem çevresini çitledik hem de binasını yeniledik. Tarihle ilgili her türlü çalışmaya öncülük etmeye çalışacağız. Zülkifl Peygamber'in makamı burada. Makam Dağı'yla Hilar Mağaraları'yla, Çayönü'yle inşallah gelecek nesillerimizde de astronotlarımız, pilotlarımız buradan çıkacak" dedi.

 

 

'BU KADAR KALABALIK OLMASINI BEKLEMİYORDUK'
Ergani Bilim Sanat Merkezi Öğretmeni Tuğçe Çapık ise "Şu anda burada astronomi temelli bir etkinlik yapıyoruz. Hilar Mağaraları'nda tarihi ve astronomiyi bir araya katarak astronomi gözlemini de gerçekleştirmek için bir arada bulunuyoruz. Aslında bu kadar kalabalık olmasını beklemiyorduk. Çok kalabalık bir kitle var şu anda burada. Ay'ı, Jüpiter'i ve Satürn'ü gözlemleme şansına eriştik. Ay şu an dolunay evresinde olduğu için oldukça güzel görünüyor. Kraterlerini rahatlıkla görebiliyoruz. İlkokuldan lise seviyesine kadar farklı seviyelerde öğrencilerimizle özel etkinlikler gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

 

 

ÇOCUKLAR ETKİNLİKTE EĞLENDİ
Etkinliğe katılanlardan 8'inci sınıf öğrencisi Muhammed Eren Çobanoğlu, "Bu güzel bir deneyimdi. Ay'a baktım ilk önce, Ay'daki kraterlere kadar gösteriyordu. Sonra Satürn'e baktım, etrafındaki halkaya kadar her şeyi gösteriyordu. Hilar Mağaraları, zaten ilk yerleşim yeri olan yerlerden birisi. Daha önce de çok geldim Hilar Mağaraları'na" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır aracı Konya’da kaza yaptı: 4 ölü, 2 yaralı
Diyarbakır aracı Konya’da kaza yaptı: 4 ölü, 2 yaralı
Son seçim anketi: CHP, AK Parti ve DEM’de son durum!
Son seçim anketi: CHP, AK Parti ve DEM’de son durum!