Advert

HÜDA PAR'dan Kayyım Açıklaması

Diyarbakır, Van ve Mardin'de haklarındaki soruşturmalar sebebi ile görevlerinden uzaklaştırılan Başkanların yerine Kayyum atanmasının yankıları devam ederken bir açıklama da HÜDA-PAR'dan geldi.

HÜDA PAR'dan Kayyım Açıklaması
Bu içerik 661 kez okundu.

HÜDA PAR Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklama da, Kayyum atama sebebi ile hukuka ve siyaset kurumuna olan güvenin zedeleneceği belirtilirken, "Ancak olağanüstü durumlarda istisnai olarak başvurulabilecek bir uygulama olması gereken Kayyım atama usulünün olağan dönemlerde de uygulanması hukuka ve siyaset kurumuna olan güveni daha da zedeleyecektir." ifadeleri kullanıldı.

HÜDA PAR Genel Merkezi, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyımlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Değerlendirmede, "İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye başkanlarının haklarındaki soruşturmalar nedeniyle re'sen görevlerinden uzaklaştırıldıkları, yerlerine ise o illerin valilerinin kayyım olarak atandıkları bildirildi." denildi.

"Seçilmiş bir kişinin yerine bakanlık veya valilik tarafından geçici de olsa atama yapılması 'hukuki' değildir"

Değerlendirmede şöyle devam edildi: "Merkezi idarenin yerel yönetimler üzerindeki vesayetinin kaldırılması veya en azından zayıflatılması beklenirken 2016 yılında 5395 sayılı Belediye Kanunu'nda yapılan değişiklik ile mevcut vesayet güçlendirilmiştir. Seçilmiş olmak hiç kimseye suç işleme imtiyazı vermez ancak suç işlediği iddiasıyla görevinden uzaklaştırılan seçilmiş bir kişinin yerine bakanlık veya valilik tarafından geçici de olsa atama yapılması 2016 yılında yapılan değişiklik ile 'kanuni' hale getirilmiş ise de 'hukuki' değildir."

"Hukuka aykırı uygulamalarla çözüm aramak doğru değildir"

"Hukuka aykırı uygulamalarla çözüm aramak doğru değildir" denilen değerlendirmede, "Ancak olağanüstü durumlarda istisnai olarak başvurulabilecek bir uygulama olması gereken kayyım atama usulünün olağan dönemlerde de uygulanması hukuka ve siyaset kurumuna olan güveni daha da zedeleyecektir." denildi. 

HÜDA PAR HÜDA PAR Genel Merkez Kayyım Diyarbakır Van Mardin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK PARTİ ÜÇ, MHP DÖRT PARTİ İLE BAYRAMLAŞMAYACAK
AK PARTİ ÜÇ, MHP DÖRT PARTİ İLE BAYRAMLAŞMAYACAK
Kaymakam Öztürk’ün Ramazan Bayramı mesajı
Kaymakam Öztürk’ün Ramazan Bayramı mesajı