Advert

‘FUTBOL BİR ERKEK SPORU DEĞİLDİR’

Amedspor Kadın Futbol Takımında yeşil sahalarda top koşturan Zelal Bal ve Dilan Bayoğlu, yapılan kongrede kulübün yönetimine girdi. Futbol’un sadece erkek sporu olmadığını ve sporun herkese açık olduğunuı vurgulayan Kadın yöneticiler, kadınların futbol al

‘FUTBOL BİR ERKEK SPORU DEĞİLDİR’
Bu içerik 5411 kez okundu.

Amedspor Kadın Futbol Takımında 2012-2017 yılları arasında top oynayan Zelal Bal ve Dilan Bayoğlu, geçtiğimiz günlerde 2’nci Olağan Kongresini gerçekleştiren Amedspor’da yönetimde yer almaya başladı. İki kadın yönetici, futbolda eril anlayışa karşı mücadele edecek.  Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Zelal Bal ve Dilan Bayoğlu, futbolda yanlış gördükleri her şeyi değiştireceklerini söyledi.

‘Spor herkese açıktır’

Kadınların futbola olan ilgisinin artmasına karşın, “Futbol erkek sporudur” sloganının Türkiye’de kadınları bu alandan uzaklaştırmaya neden olduğunu söyleyen Zelal Bal, “Bu yanlış değerlendirme ve yaklaşımlar, Türkiye’de kadın futbolunun ve futbolun içinde yer alabilecek kadın futbolcu, kadın seyirci, kadın yönetici, kadın hakem ve kadın antrenörlerin sayısının istenilen noktaya ulaşmasına engel olmuştur. Futbol erkek sporu değil, sadece bir spordur ve herkese açıktır” dedi. Türkiye’de futbolun değil, rekabetin sevildiğini söyleyen Bal, “Futbol sevilseydi çocuklar için sahalar yapılırdı. Tribünler dolar, yerel takımlar desteklenir ve kadın futbolu da ilgi görürdü” diye konuştu. Türkiye’de lisanslı kadın futbolcu sayısının, erkek futbolcuların yüzde 10’una tekabül ettiğine dikkat çeken Bal, bunun başlı başına bir problem olduğunu söyledi. Bal, kadınların etkin olarak toplumda yer almasını ve yapacakları sporda erkeklere özenmemesi gerektiğinin altını çizdi. Futbolun da cinsiyetçi bir alan olduğunu ve bunu kırmanın tek yolunun kadınların bu alanda daha fazla aktif olmasından geçtiğini  dile getiren Bal, Amedspor Kadın Futbol Takımının antrenörünün bir erkek olduğunu anımsatarak, “Bence takımının başına bir kadın antrenör gelmelidir. Çünkü kadını en iyi kadın anlar” dedi.

‘Bakış açısını değiştireceğiz’

Futbola heves eden her kadın gibi kendisinin de bir şekilde toplumun, arkadaşlarının, ailesinin önyargılarını yıkarak futbol sahasında yer alma şansı yarattığını belirten Dilan Bayoğlu ise futbolun kendisinden hiçbir şey almadığı, aksine çok fazla katkısı olduğunu kaydetti. Bayoğlu, şunları söyledi: “Futboldan ayrıldıktan sonra bir gün gelip kadına dair tüm düşünceleri değiştireceğiz dedik. Yanlış gördüğümüz her şeyi, erkek zihniyetini değiştirmeye geldik. Amedspor’da oynadığımız süreçte 2’nci lige yükseldikten sonra takımdan ayrıldık. Üniversiteye başladık. Bize yönetime dair bir teklif geldi. Biz de kadına karşı bakış açısını değiştirmek için geldik” dedi

Kadın antrenör

Yeni sezon çalışmalarına başladıklarını söyleyen Baloğlu, “Amedspor Kadın Futbol Takımı, 1’inci Ligi 7’ncilik ile bitirdi.  Durum sonlara doğru biraz kötü gitti ama ligde kalmayı başardılar. Bizim şu andaki amacımız bulabilirsek bir kadın antrenör ile çok daha iyi yerlere gelebilmek” ifadelerini kullandı. (MA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Çınar Kaymakamı Büyüknalçacı vatandaşları ziyaret etti
Çınar Kaymakamı Büyüknalçacı vatandaşları ziyaret etti
Diyarbakır'da 48 tarihi eser ele geçirildi
Diyarbakır'da 48 tarihi eser ele geçirildi