Advert

Erdoğan: “85 milyonun birlik içinde yaşadığı, müreffeh bir Türkiye istiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’da deprem konutları temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Biz, 85 milyonun kardeşlik içinde, birlik, dirlik, beraberlik içinde yaşadığı müreffeh, özgür ve güvenli bir Türkiye istiyoruz, bunun için çalışıyoruz” dedi.

Erdoğan: “85 milyonun birlik içinde yaşadığı, müreffeh bir Türkiye istiyoruz”
Bu içerik 3978 kez okundu.

 

ERGANİ HABER -  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da Diyarbakır Deprem Konutları Temel Atma ve 1432 Konut ve 17 Dükkân Anahtar Teslim Töreninde yaptığı konuşmada, Milletin geleceğinde ne sokaklarında beyaz Torosların gezdiği ne de dağlarında eli kanlı canilerin cirit attığı bir Türkiye fotoğrafına asla yer olmadığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Kışla Caddesi’nde düzenlenen deprem konutları temel atma ve 1432 sosyal konut ile 17 dükkânın anahtar teslim törenine katıldı.

Diyarbakırlıların Ramazan ayını, gelecek Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı’nı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün bir kez daha dünyalar güzeli Dicle’nin incisi Diyarbakır’da olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

“Diyarbakır derler, bir ulu çınar, eğilir yıldızlar, dalına konar, senin toprağına, senin topuğuna bir diken batsa, benim yüreğimin ortası kanar” dizelerini okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu şehrin her taşında tarihin, medeniyetin nabzı atıyor. Bereketli hilalin sembolü bu şehir, kardeşliğin, barışın, birlikte yaşamanın timsali olarak hep başı dik durmuştur. Türküsünü ‘Sen gidersen benim başka kimim var’ diyerek yakan, birlik ve beraberliğinin ahdini yüreğine yazan bu şehri her şeyiyle seviyoruz.”

Diyarbakır’ın büyük şairi Ahmet Arif’in, “Bunlar engerekler ve çıyanlardır, bunlar aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır, tanı bunları, tanı da büyü” dizelerini okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’ın kırk yıldır ekmeğine göz koyanlara karşı birliğini, beraberliğini, kardeşliğini muhafaza etmenin mücadelesini verdiğini dile getirdi.

 

 

“BUNLARIN DERDİ HİÇBİR ZAMAN DİYARBAKIR OLMADI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte bu şehre ve insanlarına yapılan yanlışların, zulümlerin olduğunu söyledi. Müze ve kültür merkezi hâline getirmekte oldukları eski Diyarbakır Cezaevi’nin, bunun şahitlerinden olduğunu anlatan Erdoğan, şunları söyledi: “Kürt kardeşlerimi sokağa dökerek 51 yavrumuzu Diyarbakır’da maalesef öldürmediler mi? Yasin Börü yavrumuzu bunlar şehit etmediler mi? Ya bunların derdi Kürt filan değil. Evlatlarının hasretiyle yanan Diyarbakır annelerine bile tahammül edemeyenlerin bırakın bu şehrin vicdanıyla, insanlıkla bile ilgisi yoktur. Esasen, bunların derdi hiçbir zaman Diyarbakır olmadı. Eğer öyle olmasaydı baldıran zehri içme pahasına yürüttüğümüz çözüm sürecinde uzattığımız eli ısırmazlar, açtığımız yüreğe hançer saplamaya kalkmazlardı.”

 

 


“BUNLARA VERİLEN GÖREV, EMPERYALİZMİN UŞAKLIĞINI YAPMAKTIR”

“Derdi Diyarbakır olanın, derdi Kürt kardeşlerimizin hakkı, hukuku olanın yapacağı iş, silahı bırakıp, bu ülkenin ayrılmaz bir parçası olarak ortak geleceğimizdeki yerini almaktır” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Ama öyle yapmadılar. Çünkü bunların böyle bir irade sergileyecek salahiyetleri yok. Kandil’den ne diyorlar? Kandil’den Bay Bay Kemal’i destekleyeceklermiş. Oradan talimat veriyorlar. Benim Kürt kardeşlerimi de böyle aldatacaklarını zannediyorlar. Buna gereken dersi 14 Mayıs’ta vermeye var mıyız? Öyleyse durmak yok.”

Diyarbakır ve ülkenin diğer 80 vilayetine, kendi insanından, kendi devletinden ve kendi gücünden başka hayrı dokunacak kimsenin bulunmadığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek dertlerinin, hiçbir ayrım olmaksızın ülkenin insanları ve evlatlarının geleceği olduğunu söyledi.
“Diyar diyar şu âlemi dolaşsam, Diyarbakır gibi diyar bulunmaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim topraklarımızda başaramadıkları, Irak’ta başaramadıkları oyunu, Suriye’de tekrarlamaya çalışanlar bugün varlar, yarın olmayacaklar. Ama biz bu coğrafyada, Allah’ın izniyle ilelebet kardeşçe yaşamayı sürdüreceğiz. Altını çizerek ifade etmek isterim ki milletimizin geleceğinde ne sokaklarında beyaz Torosların gezdiği ne de dağlarında eli kanlı canilerin cirit attığı bir Türkiye fotoğrafına asla ve asla yer yoktur, olmayacaktır. Biz 85 milyonun kardeşlik içinde, birlik, dirlik, beraberlik içinde yaşadığı müreffeh, özgür ve güvenli bir Türkiye istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz. 20 yıl önce Diyarbakır neydi? Bugün hamdolsun Diyarbakır ne? Bu Türkiye’de hiç kimse kökeninden, inancından, dilinden, kültüründen, kılık kıyafetinden dolayı horlanamaz, ötekileştirilemez.”

 

 

“14 MAYIS’TA YENİ BİR MİLLÎ İRADE DESTANINI BERABER YAZACAĞIZ”

Artık Türkiye Yüzyılı’nın başladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Türkiye Yüzyılı’nı, Diyarbakır’la beraber inşa edeceğiz, milletimizi hayalleriyle beraber buluşturacağız. Mazlum ve mağdurların gözyaşlarını beraber sileceğiz. Yönümüzü sadece Hakk’a, hakikate yönelterek 14 Mayıs’ta yeni bir millî irade destanını inşallah beraber yazacağız. Gelin, 14 Mayıs’ta ‘Yeter, söz de karar da milletindir.’ diyerek yeni şahlanışa beraber imza atalım. Bu ülkenin tüm insanlarının hayallerini kucaklayan yeni, sivil, özgürlükçü bir anayasayı beraberce yapalım. Bu çağrım, Diyarbakır’la birlikte tüm Türkiye’yedir.”
 “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, temeli atılacak deprem konutlarının ve teslimi yapılacak ev ve iş yerlerinin hayırlı olmasını diledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyarbakır’da yapımı tamamlanan 1432 konut ile 17 dükkânın anahtar teslimi gerçekleştirildi.

 

 

SELAHADDİN EYYUBİ CAMİSİ AÇILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra beraberindekilerle yapımı 6 yılda tamamlanan, Diyarbakırlı iş insanı İhsan Arslan tarafından Yenişehir semtinde yaptırılan Selahaddin Eyyubi Camisi’nin açılışını gerçekleştirdi.
Caminin açılış kurdelesini kesen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Camimiz tüm ümmet için hayırlara vesile olsun inşallah. Maddi ve manevi emeği geçenlerden de Rabb’im razı olsun” dedi. Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, MHP  Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, AK Parti İl Başkanı Muhammed Şerif Aydın ve Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ve çok sayıda partili katıldı.

 (HABER MERKEZİ)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır'da 'Piksel' operasyonu; çok sayıda kişiye gözaltı
Diyarbakır'da 'Piksel' operasyonu; çok sayıda kişiye gözaltı
Dem Parti heyetinden GGC’ye ziyaret
Dem Parti heyetinden GGC’ye ziyaret