Advert

Dev projeler Ergani’nin çehresini değiştirdi!

Dev projeler Ergani’nin çehresini değiştirdi!
Bu içerik 2570 kez okundu.

Ergani Belediyesi, ilçenin yaşam standardını yükseltmek için çok sayıda projeye imza attı. Özellikle ilçede kronik hale gelen sorunların çözümüne yönelik projeler gerçekleştiren Ergani Belediyesi Başkan V. Ahmet Karaaslan, Amaçlarının Ergani’yi hak ettiği gelişmişlik düzeyine ulaştırmak olduğunu söyledi.

Ergani Belediyesi olarak ilçenin yaşam standardını yükseltmek için son dönemlerde birçok projeye imza attıklarına değinen Karaaslan, “Ergani’nin uzun yıllardır kronik hale gelen sorunlarını çözüm odaklı projelerle tek tek çözmeyi, yıllardır yapılmayanı kısa sürede yapmayı hedefliyoruz. Sosyal belediyeciliğin tüm gereklerini en iyi şekilde yerine getirme gayreti içindeyiz. Yönetim anlayışımız ‘vatandaş̧ dostu’ bir belediye şeklindedir. İnsana olduğu kadar çevreye ve can dostlarımız olan hayvanlara karşı da duyarlı bir anlayışla hizmet veriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz konser, tiyatro ve festival etkinliklerimizle Ergani’mizde kültür ve sanat alanında da farkındalık oluşturuyoruz. Gayretimiz Ergani’yi hak ettiği gelişmişlik düzeyine ulaştırmak” diye konuştu.

İşte Ergani Belediyesi’nin Ergani’nin çehresini değiştirecek ve şehrin yaşam kalitesini yükseltecek dev projeleri şöyle;

KİLİTLİ PARKE DÖŞEMESINDE DEV ATAK

Ergani’de, 6 ayda 500 bin m2 kilitli parke taşı döşemesinin startını verdik. İlçemize bağlı 90 mahallenin 77’si kilitli parke ile döşeniyor. Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan’ın talimatlarıyla, Ergani Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğümüz kontrolünde başlatılan yol yapım çalışmalarının kısa sürede tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulması hedefleniyor. Ayrıca, merkez mahallelerde, doğalgaz çalışmaları sebebiyle tahribata uğrayan 50 bin metrekarelik yolda kilitli parke taşı döşeme işinin startı verildi.

KAPALI SEMT PAZARI

Ergani Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğümüzce 3 adet Kapalı Semt Pazarı yapımına başlandı. Kapalı Semt Pazarı projemiz ile ilçemizde üretim ve ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlanmasını hedefliyoruz. İlçe sakinlerinin olumsuz hava koşullarından etkilenmeden; ferah, hijyenik bir ortamda rahatça alışveriş yapabilmesi için • Şirinevler Mahallesi, • Adnan Menderes Mahallesi ve • Yenişehir bölgesinde yapım çalışmaları süren kapalı semt pazarlarının her biri 1500 metrekareden oluşuyor. Kapalı semt pazarlarının içerisinde satış stantları, çay ocağı, mescit, idare ve zabıta odasının yer alması planlanıyor

YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZU YAPIMI

İlçemizde spora teşvik amacıyla Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan’ın öncülüğünde, Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz tarafından 315 metrekare kapalı alana sahip Yarı Olimpik Yüzme Havuzu için inşaat çalışmalarına başlandı. Yüzme havuzu yapım işimizin tamamlanması ile ilçemizdeki genç ve çocukların spor faaliyetleri için yeni bir imkan bulmasının yanı sıra, yüzme alanında başarı elde etmesi hedefleniyor.

SICAK ASFALT ÇALIŞMALARI

Diyarbakır Valimiz Ali İhsan Su’nun talimatlarıyla; Kemertaş Mahallesi, Kemaliye Mahallesi Diriliş Caddesi ve Adnan Menderes Mahallesi Ormankent Bölgesi’nde başlatılan 3 km asfalt çalışmaları hızla devam ediyor. Ayrıca, Adnan Menderes Mahallesi Ergani Adliyesi, Halk Eğitim Merkezi ve Devlet Hastanesi yolunda Ergani Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde asfalt çalışmaları başladı.

İlçenin önemli grup yollarından olan HanBuzluca-Kündür-Doğan-Develi-Karaburçak Grup yolu taş dolgu ve Yüksel-Yeniköy-Bozyer Mahalle yolunda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile asfalt çalışması sürüyor.

GÜVENLİ TRAFİK İÇIN KASİS ÇALIŞMALARI

Ergani’de güvenli bir trafik için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz. İlçemizdeki asfalt yollarda trafik hızını yavaşlatmak, sürücü ve yayaların güvenliğini sağlamak için hız kesici kasis çalışması gerçekleştiriyoruz.

OTOGAR YAPIMI İÇIN ÖN ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Belediyemizin girişimleri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırması yapılan arazinin imar projesine ilişkin çalışmalar tamamlandı. Kemertaş mahallesinde bulunan 8 bin metrekarelik alanda Ergani İlçe Otogarı yapılması için ihale gerçekleştirildi. Diyarbakır Valimiz Ali İhsan Su’nun talimatları ile çalışmalar en kısa sürede başlatılıyor.

15 ADET HALI SAHA KAZANDIRIYORUZ

Ergani Belediyesi ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile ilçemize 15 adet halı saha kazandırıyoruz. Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan, 15 adet halı saha ve yarı olimpik yüzme havuzu projesi, finansal olarak desteklenmek üzere Spor Toto Teşkilat Başkanlığına götürüldü. Finansal olarak desteklenen proje üzerine; 5’i ilçe merkezi ve 10’u kırsal mahalle olmak üzere 20×40 ölçülerinde yapımına başlanan halı sahaların, en kısa sürede hizmete sunulması için çalışmalarımız hızla sürüyor.

ÇÖP SORUNU TARİH OLUYOR: KATI ATIK AKTARMA İSTASYONU İNŞAATINA BAŞLANDI

İlçemizin en önemli ihtiyaçlarından biri olan çöp ıslahı çözümü için kollar sıvandı. Belediyemizin girişimleri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Katı Atık Aktarma İstasyonunun inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. 17000 m2 lik alanda, 1000 m2 lik atık rampası ve 2 adet silo kurulması, silolalara taşınan atıkların aynı gün tırlar aracılığıyla Diyarbakır Entegre Katı Atık Tesisi ayrıştırma sahasına taşınması planlanıyor.

ERGANİ HALK KÜTÜPHANESI PROJESİ HAZIR

Gelişen ilçemizin önemli ihtiyaçlarından biri olan Halk Kütüphanesi yapımı için proje hazırlandı. Projelendirilen Ergani Halk Kütüphanesi’nin içerisinde klasik bir kütüphanenin ötesinde çocuklar ve yetişkinler için ayrıca eğitim ve aktivite alanlarının bulunmasını planlıyoruz. Hayata geçirilmesi için çalışmakta olduğumuz Ergani Halk Kütüphanesi ile geleceğin teminatı gençlerin eğitimlerine ve kültürel gelişimlerine büyük oranda katkı sunmuş olacağız

BİR YENİLİK DAHA: ERGANİ’DEKİ OTOBÜS DURAKLARI YENİLENİYOR

İlçemizde yıpranmış, kullanım ömrünü tamamlamış ve tehlike arz eden otobüs durakları kentin dokusuna uygun şekilde daha yeni ve modern bekleme duraklarıyla değiştiriliyor. Ergani halkına en iyi şekilde hizmet etmeye çalıştıklarını ifade eden Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan, “Kentimizin ihtiyaçlarını tek tek belirleyip bu ihtiyaçları en hızlı şekilde gidermeye devam ediyoruz. Otobüs durağı ihtiyacı ve eskimiş olan otobüs bekleme duraklarının yenilenmesi de bu ihtiyaçlardan bir tanesiydi.” dedi.

BELEDİYE BİNASI YENİLENIYOR

Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından, Belediyenin eskiyen ve günün şartlarına cevap vermeyen binasının tadilatı gerçekleştiriliyor. Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan, Ergani’ye yakışan bir hizmet binasının oluşması için çalışma başlattıklarını dile getirirken; “İlçemize yakışır, temiz, estetik, kullanışlı bir belediye binası hazırlıyoruz. Bina çok eski ancak, iç ve dış cephe boyası, hasar gören yerlerin onarılması, tabelaların yenilenmesi gibi birçok çalışma ile yeni ve güzel bir Belediye binasında vatandaşlarımıza hizmet vereceğiz.” dedi.

NAMIK KEMAL MAHALLESİ TAZİYE EVİ HİZMETE SUNULDU

Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz tarafından Namık Kemal Mahallesi Taziye Evi için restorasyon çalışmaları başlatıldı. Çalışmaları tamamlanan Namık Kemal Mahallesi Taziye Evi’nin açılışı gerçekleştirilerek vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan’ın katılımı ile gerçekleşen törene kurum amirleri, mahalle muhtarı ve vatandaşlar katıldı. Namık Kemal Mahallesi Taziye Evi’nin içerisinde misafirlerin ağırlanacağı bir salon, bir mutfak, mescit ve tuvalet bulunuyor.

OKULLARA TADİLAT DESTEĞİ

Çocuklarımız ve gençlerimizin sağlıklı, temiz bir ortamda öğrenim görmeleri amacıyla ilçemizdeki okullara tadilat desteği sağlıyoruz. Belediyemiz, İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’nden gelen talep doğrultusunda ilçemiz genelindeki 30 okulun tamirat, tadilat ve bakım işlemlerini gerçekleştirirken; iç ve dış cephede boya desteği sağlıyor. Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan’ın talimatlarıyla Fen İşleri Müdürlüğümüzce okullarda çevre düzenlemelerinden, yeni sınıf oluşturmaya kadar birçok alanda çalışma yürütülüyor.

YENİDOĞAN BEBEKLERE “HOŞGELDIN BEBEK” PAKETİ

Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan’ın talimatlarıyla Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz tarafından ilçemizde yenidoğan bebeklerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için “Hoşgeldin Bebek” paketleri hazırlandı. Ergani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespit edilen, ekonomik durumu iyi olmayan ailelere ilettiğimiz hediye paketlerinde ateş ölçerden bebek ayakkabısına kadar toplam 15 parça temel ihtiyaç malzemesi yer alıyor.

ERGANİ BÜYÜK KONSERLERLE COŞUYOR

Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan’ın talimatlarıyla Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz, sevilen sanatçılardan • Mayıs ayında Manuş Baba’yı , • Haziran ayında Kurtuluş Kuş ve Burak Bulut’u, • Temmuz ayında Cem Adrian’ı, • Eylül ayında Tuğçe Kandemir ve Eypio’yu Erganilerle buluşturdu. Kültür-Sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen konserlere on binlerce kişi katıldı. Vatandaşlarımız tarafından büyük beğeni toplayan konserlerimizin devam etmesi planlanıyor.

ERGANİ’YE TAZE NEFES: MACERA PARK

Ergani’de, 8 bin metrekarelik yeni bir park yapımının daha çalışmaları sürüyor. Park Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından, Sanayi mahallesinde projelendirilen 8 bin metrekarelik alanda aileler için piknik masaları, çocuk oyun grupları, engelli oyun grupları, yürüyüş yolları, oyun parkurları, banklar, spor aletleri gibi birçok donanımın yer alması planlanıyor. Park yapımına ilişkin Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan “Startını vermiş olduğumuz Macera Parkı’nı geleceğe umutla bakan sporcu, dinamik, hedefi olan çocuklara ve gençlere armağan edeceğiz. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

KEMERTAŞ MAHALLESİ PARKI

Sağlıklı ve modern bir kent için çalışıyoruz. Kemertaş mahallesinde 5 bin metrekarelik yeni bir parkın yapımına başladık. Kısa sürede tamamlanması planlanan parkta aileler için piknik masası, çocuk oyun grupları, yürüyüş yolları, spor sahaları, kamelyalar gibi birçok etkinlik alanı yer alacak. Kemertaş mahallesi parkının yapıma ilişkin Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan “Parklarımız ile mahallelerimizde çocuklar için keyifli bir alan oluşturmanın yanı sıra ailelerimize birlikte vakit geçirme, sosyalleşme ve sportif aktivite imkânı sağlıyoruz. Her mahallemizde birden çok parkın yer alması, yeşilin ve sosyal alanların artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

BİR PARK DAHA AÇILDI

Park Bahçeler Müdürlüğümüzce yapımı tamamlanan yeni bir parkın daha açılışı gerçekleşti. Adnan Menderes Mahallesi Samur Yapı yanında, atıl durumda bulunan yaklaşık 4 bin metrekarelik alan çocuk oyun grupları, yetişkinler için spor aletleri, oturma bankları, yürüyüş yolları ve peyzaj çalışmalarının tamamlanması ile hem çocuklar hem de yetişkinler için sosyal bir alana dönüştürüldü. Kurban kesilerek gerçekleştirilen açılışta çocuklar gönüllerince eğlendi.

MİLLET BAHÇESİ

Şirinevler mahallemizde atıl durumda bulunan 20 bin metrekarelik alan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, peyzaj çalışmaları gerçekleştirilerek ilçe halkı için yeşil alan ve sosyal donanımın yoğunlukta olduğu bir Millet Bahçesine dönüştü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır'da 'Piksel' operasyonu; çok sayıda kişiye gözaltı
Diyarbakır'da 'Piksel' operasyonu; çok sayıda kişiye gözaltı
Dem Parti heyetinden GGC’ye ziyaret
Dem Parti heyetinden GGC’ye ziyaret