Advert

DTSO’ DA 3 liste yarıştı, ipi YEŞİL liste göğüsledi

DTSO’ DA 3 liste yarıştı, ipi YEŞİL liste göğüsledi
Bu içerik 3550 kez okundu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Meslek Komiteleri seçimlerinde 16 grupta birinci gelen Yeşil Liste adayı Mehmet Kaya, seçim sonrası Oda binasında yaptığı konuşmada, “Biz bu seçimi Diyarbakır’ın duruşu kazandı diye ifade ediyoruz. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın duruşuna onay verildi, bu oylar verildi diye kabul ediyoruz” dedi.

Diyarbakır’da 21 bin üyesi bulunan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), 16 Meslek Komitesi için 54 kişiden oluşacak Meclis Üyeliği için bugün sandık başına gitti. Seçimde oy hakkı bulunan 7 bin 350 üyeden 3620 üye oy kullanırken, 5 oy da geçersiz sayıldı.

Açılan sandıklarda Yeşil Liste ezici bir üstünlükle birinci çıktı. 5 Nisan İlkokulu’nda saat 09:00’da başlayan oy verme işlemine saat 17:00’da tamamlandı. DTSO Meslek Komiteleri seçimlerde yeşil, kırmızı, sarı, mavi ve mor listeler yarıştı. DTSO seçimlerinde Yeşil Liste tüm gruplarda aday çıkartırken, Kırmızı Liste 3’üncü grupta, Mor Liste 1’inci grupta, Sarı Liste 10’uncu ve 12’inci grupta aday çıkarttı. Mavi Liste ise 1’inci, 12’inci ve 14’üncü grup dışındaki tüm gruplarda aday çıkarttı.

‘DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI’NIN DURUŞUNA ONAY VERİLDİ’

 

Yeşil Liste’nin seçim başarısına ilişkin Oda binası önünde açıklama yapan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, 2018 yılında yapılan seçimlerde alınan tablonun aynısının bir kez daha tekrarlandığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Meslek Komiteleri ve Meclis sayılarının (16 grupta) tamamını Yeşil Liste olarak bizler kazandık. Doğrusu bizim için de kent için de önemli bir seçimdi. Biz bunun farkındaydık. 2018 Nisan ayında yine Yeşil Liste olarak kentimizdeki iş insanlarının Sivil Toplum kuruluşlarının desteğiyle yine 16-0’lık bir sonuç ile yönetime gelmiştik. Bu süreç içerisinde Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na yakışır, kente yakışır bir yönetim sergilemekti temel hedefimiz. Bu anlamda gerek kentin ve bölgenin ekonomisi gerekse de bölgenin dili ve kültürüyle ilgili her türlü çalışmayı yapıp o anlamda duruşumuzdan ödün vermedik. Bunu yaparken de istişareyi çok önemli saydık. Kentin tüm paydaşlarıyla birlikte istişare ederek kenti yönetmek istedik. Bu duruşumuz bizim için önemliydi. Bugünkü yapılan seçim bu duruşumuzun üyelerimiz, kentimiz tarafından onaylanıp onaylanmama duruşuydu. Bu anlamda biz seçim sonuçlarına baktığımızda gerek katılım anlamında gerekse de aldığımız sonuçlar anlamında olsun sadece 16-0 değil aynı zamanda her sandıkta büyük farkla bu seçimi aldık. Bu şu demek bizim için: 4 yıllık çalışmamız, ekonomisiyle, diliyle, kültürüyle, kentin bileşenleriyle birlikte hareket etmeyle ilgili üyelerimiz bize olumlu not verdiler. Biz de bundan önümüzdeki 4 yılla ilgili şu dersi çıkarıyoruz ki, kentin ekonomisinin gelişmesinde, bölgenin kültür ve dilinin gelişmesinde ve bölgede bir istişareyle kentin yönetme anlamında bu çizgimizi devam ettireceğiz. Sonuna kadar da bunu savunacağız. Bu seçimimiz aslında sadece bize değil aynı zamanda Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nı görmezden gelen veya Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’yla çalışmayan yapılara da biran önce, bu desteği almış olan Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte bu kente hizmet etme mesajıdır. Biz bu mesajı tam da böyle algılıyoruz ve herkesin de bu şekilde algılamasını istiyoruz. Ben anlamda özellikle seçim sürecinde kentimizin, üyelerimizin ve diğer aday arkadaşların gösterdikleri olgun tavırdan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Biz bu seçimi Diyarbakır’ın duruşu kazandı diye ifade ediyoruz. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın duruşuna onay verildi, bu oylar verildi diye kabul ediyoruz.”

‘ÜLKENİN REFERANS NOKTASI OLAN BİR ODA YARATACAĞIZ’

Seçim sonuçlarıyla Diyarbakır’ın herekse mesaj verdiğine dikkati çeken Kaya, seçim çalışmalarına katılan, destek veren herkese teşekkürlerini ifade ederek, “Bu 4 yıllık süreç içerisinde gerek bizlerle çalışan gerekse de Yeşil Liste ile içimize katılan, bizlerle hareket eden tüm arkadaşlarımıza emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Şunu da belirtmek istiyorum ki, bizler bu çalışmaları yaparken özellikle basın emekçilerini her zaman yanımızda gördük. Çünkü bizim bu duruşumuzu onayladığınızı gayet iyi biliyorduk. O nedenle bundan sonraki 4 yılla ilgili de temel hedefimiz ki, bunu biz Yeşil Liste olarak da belirtmiştik. Öncelikle ekonomide, çalışmalarında sadece bölgenin değil ülkenin referans noktası olan bir oda yaratacağız. Geçmiş dönemde de kadın temsiliyeti anlamında ilk başlatan odalardan biriydik. Yakında kadrolarımızı tam olarak açıkladığımızda göreceksiniz ki, kadın temsiliyetini Türkiye’nin en üstteki Odası haline getirecek bir çalışmayı da bu şekilde başlatmış olacağız. O anlamda başta kadınlarımız, çalışanlarımız, Meclis ve Meslek Komite adaylarımız -asılıyla yedeğiyle-, onlarla birlikte hareket eden arkadaşlarımız, kardeşlerimiz iş insanlarımıza ben buradan şahsım, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yeşil Liste adına şükranlarımı sunuyorum. Diyarbakır kazandı diyorum. Diyarbakır herkese mesaj verdi diyorum.”

 
REKLAM ALANI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Amedspor’da beklenen imza atıldı
Amedspor’da beklenen imza atıldı