Advert

Kış aylarında çocuklarda bronşite dikkat

Kış aylarında çocuklarda bronşite dikkat
Bu içerik 9186 kez okundu.

Kış aylarında geçirdikleri solunum yolu enfeksiyonlarından sonra öksürmeye ve balgam çıkarmaya başlayan pek çok insanın ortak sorununun bronşit olduğunu dile getiren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Sağra, bronşit hastalığı hakkında uyarılarda bulundu.
Bronşitin, akut bronşit ve kronik bronşit olarak iki gruba ayrıldığını söyleyen Uzm. Dr. Mehmet Sağra, “Zayıf bünyeli oldukları için bebeklerde ve çocuklarda bronşit daha tehlikeli seyredebilmektedir. Bu yüzden bebekleri ve çocukları bronşite karşı korumaya özen göstermek gerekir” diye konuştu.
“İstirahat ve c vitamini ihmal edilmemeli”
Sık karşılaşılan bir hastalık olan akut bronşitin, virüsler ya da hava yollarını tahriş edici maddeler nedeniyle oluştuğunu, çoğunlukla hafif seyreden ve uygun tedavi ile tamamen geçebilen bir iltihaplanma olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Mehmet Sağra, akut bronşitin belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili şu bilgileri paylaştı:
“Akut bronşit sıradan bir mevsim hastalığı olarak kabul edilebilir. Burun akıntısı, fenalık hissi, titreme, hafif ateş, kas ağrısı, boğaz ağrısı, başlangıçta kuru öksürük ve daha sonraları balgam çıkarma gibi belirtileri vardır. Normal seyrinde bir hafta içinde tamamen düzelir ama küçük bebekler, ileri yaştakiler, KOAH ve kalp hastaları için tehlikeli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Evde yatak istirahati, soğuktan korunma, sıcak ıhlamur, açık çay, süt ve çorbadan meydana gelen bir beslenme uygulanır. C vitamini bakımından zengin olan meyveler yenmelidir. Ayrıca C vitamini almak faydalıdır. Kesinlikle sigara içilmemeli, hava kirliliği ve deodorant gibi tahriş edici maddelerden uzak durulmalıdır. Ateş düşürücü ve öksürük kesici ilaçlar, antibiyotikler mutlaka bir doktor nezaretinde alınmalıdır. Bu ilaçlar bilinçsizce kullanılmamalıdır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır'da 'Piksel' operasyonu; çok sayıda kişiye gözaltı
Diyarbakır'da 'Piksel' operasyonu; çok sayıda kişiye gözaltı
Dem Parti heyetinden GGC’ye ziyaret
Dem Parti heyetinden GGC’ye ziyaret