Advert

Diyarbakır’da suya yüzde 16,5 indirim !

"Her Damlası Rahmet Sen Suya Dikkat Et yüzde 16,5 İndirim Bizden” sloganıyla DİSKİ’nin uygulamaya başlayacağı indirimli tarifeyle birlikte, 2021 verilerine göre 46 milyon lira vatandaşın cebinde kalacak

Diyarbakır’da suya yüzde 16,5 indirim !
Bu içerik 672 kez okundu.

 "Her Damlası Rahmet Sen Suya Dikkat Et  yüzde 16,5 İndirim Bizden” sloganıyla DİSKİ’nin uygulamaya başlayacağı indirimli tarifeyle birlikte, 2021 verilerine göre 46 milyon lira vatandaşın cebinde kalacak

 Tarifeyle su tasarrufu da teşvik edilecek uygulamayla, 880 bin litre su tasarrufu hedefleniyor. 40 milyon liraya tekabül eden bu tasarruf da vatandaşın cebinde kalacak

 Pek çok büyükşehirde su kanal idareleri zam yaparken DİSKİ’nin yaptığı indirimle Diyarbakır; en ucuz su kullanan iki büyükşehirden biri olacak

 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanal İdaresi (DİSKİ) Yönetim Kurulu, Vali Münir Karaloğlu’nun talimatı ve Genel Müdürlüğün teklifiyle Diyarbakır’da indirimli su tarifesine geçme kararı aldı.

 4920 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’ndaki; “Yetkili karar organlarının aldığı karar ile; hane başı aylık toplam kullanımın 5’te birini aşmayacak şekilde bir üst sınır koymak suretiyle; insani su hakkı kapsamında ücretsiz veya indirimli su tarifesi belirleyebilirler.” ifadesinin sunduğu imkan ve Su Şurası kararlarını dayanak alan düzenlemeyle, bütün abonelerin 15 metreküpe kadar su tüketimlerine, yeni yıldan itibaren geçerli olmak üzere %16,5 indirim yapıldı.

 Aylık 15 metreküp üzerindeki kullanımlar için indirim kademeli olarak düşecek, 20 metreküpten fazla su kullananlar ise değişen oranlarda fark ödeyecekler. Tarife 1 Ocak 2022’den itibaren uygulamaya konulacak.

 Büyükşehirler içinde en ucuz su

 DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Ali Emiri Kongre Merkezi’nde düzenlenen basın açıklamasında yaptığı konuşmada pek çok büyükşehir belediyesinin suya zam yaptığı bir dönemde indirim yaptıklarını ve yaptıkları indirimle birlikte Diyarbakır’ın büyükşehirler içinde en ucuz su kullanan iki şehirden biri olacağını söyledi.

 Yeni tarifeyle, yalnızca indirim yapmadıklarını, aynı zamanda su tasarrufunu özendirmek istediklerini söyleyen Tutşi; “Abone sayımız yaklaşık 440 bin. Abone başına aylık 2 metreküp tasarruf sağlayarak, her ay 880 bin metreküp su tasarrufu yapmak istiyoruz.” dedi.

 Bütün abonelerin 15 metreküp su kullanımı için su fiyatlarında %16,5 oranında indirim uygulanacağını aktaran DİSKİ Genel Müdürü, bu miktarı Türkiye’deki azami su kullanımlarını dikkate alarak belirlediklerini ifade etti. Tutşi; “Diyarbakır’da abonelerimizin yaklaşık %80’i aylık 15 metreküpün altında su kullanmaktadır. Bu kullanım miktarını esas aldık.” dedi.

 Yeni tarifeyle tasarrufa teşvik edilecek

 Aylık 15 metreküpün üzerinde su kullanan abonelerin de 15 metreküpe kadar olan kullanımlarında indirimden faydalanacaklarını belirten Tutşi, 15 metreküpün üzerindeki kullanımlarda indirim oranının düşürüleceğini, 20 metreküp üzerindeki kullanımlarda ise abonelerden kademeli olarak fark talep edileceğini ifade etti.

Fazla kullanımlardaki fark bedeliyle amaçlarının aboneleri tasarrufa teşvik olduğunu ifade eden Tutşi, “İndirimli tarife uygulamasıyla önemli hedeflerimizdeN biri; abonelerimizi içme suyunu tasarruflu kullanmaya teşviktir. Özellikle ortalama kullanımdan fazla su kullanan vatandaşlarımızın ortalama düzeyde su kullanmasını arzu ediyoruz. Maliyeti yüksek olan içme suyunu, tarlada, bahçede, araba yıkamada kullanan abonelerimizi bundan vazgeçirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 46 milyon lira indirim

 İndirimli tarifeyle hedeflenen su tasarrufunun vatandaşın cebinde kalacağını ifade eden Tutşi; “Hedeflediğimiz tasarrufu gerçekleştirmemiz durumunda tasarruf edeceğimiz bedel 40 milyon lira. Sunduğumuz indirim ise 2021 verilerini esas alırsak 46 milyon liraya tekabül ediyor. Tarifeyle muradımız indirim ve tasarrufun toplam bedeli olan 86 milyon liranın vatandaşımızın cebinde kalması.” şeklinde konuştu.

 21 büyük yatırım, 38 Bin yapılandırma, 65 bin yeni abone

 DİSKİ’nin 2021 yılında başlattığı 21’de 21 Büyük Yatırım, Yapılandırma ve Abone kampanyaları ile ilgili verileri de basın mensuplarıyla paylaşan Tutşi, şöyle konuştu:

 “DİSKİ’nin 21 Büyük Yatırım Projesi’nin 20’sine başladık bunların 12’sini tamamladık. Geriye Kalan; 9 projemizin 6’sını 2022’de, 2’sini 2023’te hizmete alacağız. 1 Projemizin ise ihale hazırlıklarını yaptık, finansmanını tamamladık, yakın zamanda ihaleye çıkarak onu da en kısa sürede tamamlayacağız” dedi.

 Tutşi; Su Gibi Çözüm sloganıyla başlattıkları borç yapılanması kampanyasından 38 bin 139 abonenin faydalandığını ve yeni abone yapma çalışmaları kapsamında 2020’de yapılan 30 bin yeni aboneye 2021 yılında 35 bin yene abone eklediklerini açıkladı.

 “Her Damlası Rahmet Sen Suya Dikkat Et %16,5 İndirim Bizden” sloganıyla başlattıkları indirim kampanyasının Diyarbakır’a hayırlı olmasını dileyen TUTŞİ, bütün Diyarbakır’ı su tasarrufuna davet etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ergani’de ‘Kudüs’ gecesi
Ergani’de ‘Kudüs’ gecesi
Sağlık sigortası prim borcu olana af geliyor
Sağlık sigortası prim borcu olana af geliyor