Advert

Eğitim-Sen: Çocukları istismar eden öğretmen açığa alınsın

Dicle’de bir okulda cinsel taciz ve istismara uğrayan 7 çocuk için etkin bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini belirten Eğitim Sen Amed 3 Nolu Şubesi, başta D.B’nin açığa alınması olmak üzere gerekli bütün tedbirlerin alınmasını istedi.

Eğitim-Sen: Çocukları istismar eden öğretmen açığa alınsın
Bu içerik 9481 kez okundu.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Amed 3 Nolu Şubesi, Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmeni D.B. tarafından 7 öğrenciye cinsel istismarda bulunulmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. D.B’nin, çok sayıda öğrenciye karşı istismarda bulunduğuna dair Dicle Eğitim Sen Temsilciliği’ne gelen bilgiler ile aileler ile görüşüldüğünün belirtildiği açıklamada, “Aileler, 8 yıldır aynı okulda öğretmenlik yapan D.B.nin cinsel istismara maruz bıraktığı öğrencileri,  tehdit ve şantajla korkuttuğu, olayı örtbas ettirmeye çalıştığını bizlere aktardılar. Sistematik cinsel istismar, yaklaşık bir hafta önce cinsel tacize tanık olan öğrencinin, olayı ağabeyine anlatmasıyla olay ortaya çıktı. Çocuğun abisinin istismarı öğrenmesiyle okula gittiği ve öğretmeni darp ettiği anlatılmış ve sonrasında olay jandarmaya intikal etmiştir” denildi.

 

Velilerin anlatımları

Velilerin görüşlerine ise açıklamada şu şekilde yer verildi: Jandarma bizleri aradı çocuklarımızın yanına gittik, o esnada öğretmen (D.B) bizleri arayarak ‘gelin çocuklarınızla konuşun, benim adımı lekelemesinler’ dedi. Bunun üzerine karakola giderek, ‘çocuklarımıza neden böyle şeyler söylüyorsunuz, yanlış anlaşılma var. Çocuklarımıza yanlış anlamışsınız’ dedik. Çocuklarımız bunun üzerine bize kızdı ve ‘neler yaşadığımızı bilmiyorsunuz’ dediler. Ama küçük oldukları için, çocuklarımıza inanmayarak ilkin şikâyetimizi geri çektik, daha sonra yıllar önce istismara maruz kalmış, şu an büyümüş olan çocuklar da bizlere aynı şeyleri anlatınca şikâyetimizi geri çektiğimize pişman olduk.

4 yıldır yaşanıyor

 

Daha sonra aileler olarak birbirimizle görüşüp, çocuklarımızın arkasında durup onların bize, ‘siz bilmiyorsunuz neler yaptıklarını, neden şikâyetçi olmuyorsunuz’ sorularıyla birlikte, ertesi gün savcılığa gittik. Kesinlikle şikâyetçi olduğumuzu söyledik. İlk ifademizin değiştirilemeyeceğini, bu ifadenin geçerli olacağı cevabını alınca, biz bunu kabul etmeyeceğimizi onlara bildirdik. Bu konuda sonuna kadar çocuklarımızın yanında olacağımızı ve çocuklarımıza inandığımızı söyledik. Aileler olarak olayı araştırınca bu olayların 4 yıldır var olduğunu ama eski okul müdürünün olayın üzerini örtmeye çalıştığını öğrendik. Savcılıktayken kadın pedagog yok denilerek erkek pedagogla ifadeler alınsın dendi, biz de bunun sağlıklı olmadığını söyledik.”

İfadeler alındı

Ailelerin tek taleplerinin bu dosyanın kapatılmasına izin verilmemesi olduğunun ifade edildiği açıklamada, “Aileler D.B.’nin yargılanmasını ve görevden alınmasını istediklerini söylediler. Görev yeri değişikliği olursa, başka çocukların da kendi çocukları gibi istismara uğramaması için yargı sürecini takip edeceklerini aktardılar. Dün çocuklar Diyarbakır’da kadın pedagog eşliğinde ifadelerinin alındığını aktardılar” diye belirtildi.

‘Ailelerin yanındayız’

Açıklamanın devamında, “Eğitim Sen 3 nolu Şube olarak bu taciz ve istismar olayını kapatmak isteyen çevreleri uyarmak istiyoruz. Çocuklara ve kadınlara yönelik her türlü taciz ve istismar olayını temsil eden zihniyetin karşısında olduğumuzu ve bunun için de gerekli mücadeleyi vereceğimizi belirtmek istiyoruz. Ayrıca bu taciz ve istismar olayı yaşayan ailelerin yanında olduğumuzu onlara başta hukuki olmak üzere gerekli dayanışmayı ve desteği sürdüreceğimizi kamuoyuna belirtmek istiyoruz  Bir diğer husus da etkin bir soruşturmanın yürütülmesi ve olayın bütün boyutlarıyla açığa çıkarılması için başta D.B’nin açığa alınması olmak üzere gerekli bütün tedbirlerin alınmasını sorumlulardan ve yetkililerden talep ediyoruz. Aksi halde bu tür olayların yaşanması ne yazık ki son olmayacak ve bunun sorumlusu da görevini yapmayan yetkililer olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ergani'de şimşek deprem etkisi yarattı!
Ergani'de şimşek deprem etkisi yarattı!
Otomobil ile minibüs çarpıştı; ölü ve yaralılar var
Otomobil ile minibüs çarpıştı; ölü ve yaralılar var