Advert

İYİ Parti, Diyarbakır’da Kürt sorununu masaya yatırdı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in talimatı ile Diyarbakır’da 50’ye yakın STK temsilcisiyle bir araya geldi.

İYİ Parti, Diyarbakır’da Kürt sorununu masaya yatırdı
Bu içerik 10119 kez okundu.

İYİ Parti Ortadoğu Politikaları Başkanı Salim Ensarioğlu’nun başkanlığında Diyarbakır’da 39 STK ve oda başkanlarının katılımıyla istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş başta olmak üzere Kürt sorunu, ekonomi, tarım, eğitim gibi alanlarda yaşanan sorunlar konuşuldu. Ensarioğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş üzerine katılımcıların fikirleri alındı. Ayrıca İyi Parti’nin hazırlamış olduğu ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş’ kitapçığı ilk defa Diyarbakır’da gerçekleştirilen toplantıda dağıtıldı.

Meral Akşener bölgeye geliyor

Konuya ilişkin gazetemize açıklama da bulunan İyi Parti Ortadoğu Politikaları Başkanı Salim Ensarioğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in talimatı ile Diyarbakır’da başlatılan istişare toplantılarının Mardin ve Van’da da devam edeceğini söyledi. Ensarioğlu, işin mutfağının STK’lar olduğunu söyleyerek kendisinin bakanlık döneminde de bu tarz toplantılar yaptığını söyledi. Toplantı sonuçlarının genel merkeze rapor edileceğini belirten Ensarioğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’inde yakın zamanda bölgeye ziyaretlerinin olacağını söyledi.

Akşener’in selamı var

İyi Parti Ortadoğu Politikaları Başkanı Salim Ensarioğlu’nun gazetemize yaptığı açıklama şöyle, “İyi Parti kurulduğundan bu yana pandemiye rağmen biz esnaf ve vatandaşlarla sürekli buluşuyoruz. Bana göre işin mutfağında olan Sivil Toplum Kuruluşlarıdır. Bu süreçte onları da dinlememiz gerektiğine inanarak onlarla bir araya gelerek bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Ben bunu bakanlığım dönemimde de yaptım. Genel Başkanımız Merak Akşener’in talimatı ve selamıyla arkadaşlarla bir araya geldik.

Herkes fikirlerini söyledi

Ben Türkiye’de ilk defa hazırladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş kitapçığımızı ilk defa Diyarbakır’da dağıttık. Toplantıda ben sadece açılış konuşmasını yaptım ve onları dinledim. Buna benzer yapılan daha önceki toplantılarda hiç bu kadar kalabalık ve farklı fikirden kişiler katılmamıştı. 39 STK ve Oda başkanları katıldı. Kendim bizzat herkesi arayarak toplantıya davet ettim ve hiç fire vermeden herkes katılım sağladı. Herkes fikirlerini söyledi. Bizim açımızdan çok verimli bir toplantı olduğuna inanıyoruz.

Genel başkana rapor

Öncelikli konumuz Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş olmakla birlikte bunun yanında gündeme ilişkinde konularda konuşuldu. Kürt sorunundan, ekonomi, tarım gibi konuların konuşulduğu toplantıda konuşmaların hepsini not aldık. Notlarımızı öncelikle burada ilimize teslim edeceğiz. Sonrasında ise genel merkezimizin programına dahil edip genel başkanımıza da dosya olarak arz edeceğim.

Toplantılar devam edecek

Toplantımız akil insanları, medreseler ve halkın saygı duyduğu kanaat önderleriyle de buluşacağız. Daha sonrasında ise Mardin ve Van’da da toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. Bu programlarımızı tamamladıktan sonra ise genel başkanımızın başkanlığında bölgede toplantılarımız devam edecek.” Dedi.  

Toplantıya katılanların isimleri şöyle:

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu          

DİGİAD Başkanı Remzi Kaymak

DİKAD BAŞKANI Gülşen Duran

DOSİAD Başkanı Abdurrahman Aslan   

DİSİAD Başkanı Nurullah Edemen          

DİSA Başkanı Doç. Dr. Vahap Coşkun   

DİŞAD Başkanı Rıdvan Işık         

DTSO YİK Başkanı Burç Baysal

DTB Başkanı Engin Yeşil

DTSO Başkanı Mehmet Kaya    

Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Muhammed Kayan  

AYDER Başkanı Ferzende Lale  

DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane

GÜNSİFED Başkanı Abdulaziz Özkılıç     

DGUNOAF Başkanı Abdulvasi Yaz          

GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal             

GÜN. İŞ A. DER. Başkanı Hacı Ayaz        

GÜNTİAD Başkanı Mehmet Dalkıran    

HAK-İŞ Başkanı Ahmet Dinç      

HAYDER Başkanı Aziz Adıgüzel 

HASEV Başkanı Ömer Yıldızhan

MAZLUMDER Başkanı Av. Mahmut Aytekin     

MEMUR-SEN Başkanı Nurhak Ensarioğlu           

Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Demir      

Mustazaflar Cemiyeti Başkanı Av.Abdulgani ORHAN    

OSB Başkanı Mustafa Fidan      

SAĞLIK-İŞ Başkanı Zülküf Cantürk

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu M. Cevat Delil     

Sur Ziraat Odası Başkanı M.Şirin Demir

TES-İŞ 2. Bölge Başkanı Şükrü Kaçmaz  

TÜRK-İŞ 7. BÖLGE TEMSİLCİSİ Bahri Zülküf Karakoç       

TÜRSAB Başkanı Mehmet Akyıl

Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu         

Yeşilyıldız Derneği Başkanı Yahya Öğer

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır’da havai fişek faciası: Damat dahil 10 kişi yaralandı
Diyarbakır’da havai fişek faciası: Damat dahil 10 kişi yaralandı
Diyarbakır’da bu hafta sonu da ulaşım ücretsiz
Diyarbakır’da bu hafta sonu da ulaşım ücretsiz