Advert

Etçil çekirge görüldü

Etçil çekirge görüldü
Bu içerik 914 kez okundu.

Diyarbakır'ın Karacadağ bölgesinde görülen etçil çekirgeler büyüklüğüyle dikkat çekiyor. Prof. Dr. Ali Satar, çekirgelerin çiftçi dostu olduğunu söyledi.
Latince ismi "Saga ephippigera" olan büyüklüğü ve sesiyle dikkat çeken etçil çekirge, Karacadağ bölgesinde görüntülendi.
Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, böcek türleriyle beslenen ve tarımsal açıdan zararlı haşereleri de yiyen çekirgenin aslında çiftçi dostu olduğunu söyledi.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yoğunlukta görülen "Saga ephippigera" türü çekirgenin antenleriyle birlikte boyunun 25 santimetreyi bulduğunu belirten Satar, bölge halkı tarafından bilinen fakat görmeye alışık olmayan kişiler tarafından panikle karşılanan türün korunması gerektiğini vurguladı.
Satar, "Yapılan bilinçlendirme ve tanımlama çalışmaları sayesinde son yıllarda sayıları da arttı. Bu varlıkları korumamız lazım, çünkü zararlı böcekleri ve tarım düşmanı diğer çekirgeleri de yiyerek ekolojik sisteme büyük katkı sunuyorlar." diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
8 günlük tatil bilançosu: 46 ölüm, 341 yaralanma
8 günlük tatil bilançosu: 46 ölüm, 341 yaralanma
YOLCU OTOBÜSÜ TERMİNALDEN ÇIKARKEN YANDI
YOLCU OTOBÜSÜ TERMİNALDEN ÇIKARKEN YANDI