Advert

TÜRBE ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Osmanlı Padişahı 4.Murat’ın Kızının Kabrinin Bulunduğu Türbe Ziyaretçi Akınına Uğruyor

TÜRBE ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR
Bu içerik 1028 kez okundu.

Osmanlı  Padişahı  4.Murat’ın Kızının Kabrinin Bulunduğu Türbe Ziyaretçi Akınına Uğruyor

 

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde peygamber efendimiz  Hazreti Muhammed SAV’ın soyundan geldiği rivayet edilen Seyyit Şeyh Mahmut Herta-i Hazretleri’nin türbesi bölge halkı tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Şeyh Mahmut’un gelini olan Osmanlı padişahı 4.Murat’ın kızı Zeliha Sultan’ın kızının kabrinin de bulunduğu türbeyi ziyaret ederek dua etti.

 

İlmi Bilgisiyle Etkilediği Sultan 4.Murat’ın Kızıyla Evlendi

 

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Karpuzlu (Herta) Mahallesi’nde bulunan Seyyit Şeyh Mahmut Herta-i Hazretleri’nin türbesi bölgede büyük rağbet görüyor. 17. asırda  yaşadığı ve Hazreti Muhammed SAV’ın soyundan geldiği rivayet edilen, dönemin önemli ilim ve bilginleri arasında yer alan şeyhin türbesinde aynı zamanda gelini olan Osmanlı padişahı 4.Murat’ın kızı Zeliha Sultan’ın kabri ve dönemin alim ve din adamlarının da mezarları yer alıyor. Ailenin ilmi bilgisinden çok etkilenen Sultan 4.Murat, Osmanlı hanedan ailesinde alışılmışın dışına çıkarak kızını Seyyit Şeyh Mustafa Herta-i Hazretleri ile evlendirdi.

 

Başkan Beyoğlu Türbeyi Ziyaret Etti, Mahalle Halkına Misafir Oldu

 

Şeyh Mustafa’nın padişahın davetiyle gidip uzun yıllar ilmi eğitim verdiği İstanbul’da, eşi Zeliha Sultan’ın kabri ise Kulp’un Karpuzlu (Herta) köyünde bulunuyor.

 

Bazı temaslarda bulunmak üzere bulunduğu ilçede, Ak Parti Bağlar İlçe Başkanı Ahmet Maruf Demir ile birlikte türbeyi ziyaret eden Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu dua edip vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra mahalle sakinlerinin daveti üzerine yemek davetine icabet eden  Başkan Beyoğlu, halkın sorun ve taleplerini dinledikten sonra mahalleden ayrıldı.

Türbe ziyaretçi akınına uğruyor 4.Murat Seyyit Bağlar Belediyesi Beyoğlu Ziyaret
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Dekan yardımcısını bıçaklayan eski kız öğrencisi, akıl sağlığı raporu için Elazığ’a gönderildi
Dekan yardımcısını bıçaklayan eski kız öğrencisi, akıl sağlığı raporu için Elazığ’a gönderildi
Diyarbakır’da kadın cinayeti
Diyarbakır’da kadın cinayeti