Advert
Advert

Uyuşturucu kullanım yaşı yaşlı nüfusa evrildi!

Uyuşturucu kullanım yaşı yaşlı nüfusa evrildi!
Bu içerik 4974 kez okundu.

Birleşmiş Milletler 2020 yılında hazırladığı raporunda, Uyuşturucu kullanım yaşının yaşlı nüfusa doğru evrildiği ortaya çıktı.

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Genel Başkanı Yahya Öger, 2020 yılında pandemi ile beraber evlere kapanan, sosyal ortamlardan izole edilen ve neredeyse bulaş sebebi olarak gösterilen yaşlı nüfusun alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımına daha fazla tevessül ettiği rakamlara yansıdığını söyledi.

BM’NİN RAPORU ÜRKÜTTÜ

Birleşmiş Milletler 2020 uyuşturucu raporu Covid-19 pandemisinin bir başka acı yüzünü ortaya koyduğuna işaret eden Öger, şöyle dedi:  “Rapora göre Covid-19 sürecinde 65 yaş üzeri kişilerin antidepresan, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı arttı.  Dünya’da ülkemizde de pandemi sürecinde genç nüfusla ilgili yapılan çalışmalar maalesef yaşlı nüfus için yapılmadı. Yaşlılarımız eve hapsedildi hatta ilk başlarda covid- 19 bulaş sebebi olarak gösterildiler. Yalnızlaşan, ötekileşetirilen yaşlı nüfus daha fazla antidepresan, alkol, tütün ve madde kullanımına başvurdu.

“TEDAVİ İÇİN BAŞVURANLARIN YAŞI BÜYÜDÜ”

Bize tedavi olmak için başvuranlarda yaşın büyüdüğünü görebiliyoruz. Bir taraftan ekonomik sebepler diğer taraftan pandeminin getirmiş olduğu ölüm korkusu, kaygı depresyon oluşturdu. İnternetin yaygın kullanımı dünyayı bir buhrana sürükledi. İnsanlar temel ihtiyaçlarını İnternet ortamında karşıladığı gibi maalesef suç sayılan veya sağlığa zararlı olan  ilaç, alkol, madde satışını da internet üzerinden gerçekleştirdi”

“EYLEM PLANI REVİZE EDİLMELİ”

Öger, 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı revize edilmesi gerektiğini değinerek, “Çok hızlı bir şekilde nüfusun her kesime hitap edecek ve özellikle 55 yaş üstü nüfusla ilgili alan çalışmaları yapılmalıdır. Uyuşturucu alkol ve tütün kullanımının sebep sonuç ilişkisi ele alınmalı sebepleri ortadan kaldıracak çalışmalar hayata geçirilmelidir. Vefa grupları gibi gruplar oluşturulmalı yaşlıların bulunduğu evler ziyaret edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Sait BAYRAM’ın Haberi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı