Advert

Elçi ölümünün 5'inci yılında anıldı

Tahir Elçi ölümünün 5’inci yıldönümünde vurulduğu Dört Ayaklı Minare önünde meslektaşları, eşi, STK temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri tarafından anıldı

Elçi ölümünün 5'inci yılında anıldı
Bu içerik 2263 kez okundu.

Diyarbakır Barosu, eski Baro Bakanları Tahir Elçi’yi ölümünün 5’inci yıl dönümünde Dört Ayaklı Minare önünde andı.

Pandemi tedbirleri kapsamında katılımı sınırlı tutulan anmaya, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Baro yönetim kurulu üyeleri, STK temsilcileri, HDP Genel Başkanı Mithat Sancar ve HDP milletvekilleri katıldı.

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan kitle Dört Ayaklı Minareye kadar yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasını Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın okudu.

tahir-elci-.jpg

218 hafta geçti

Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması için mücadelelerini sürdüreceklerine vurgu yapan Aydın, “şöyle konuştu: “Baro Başkanımız Tahir Elçi’nin bulunduğumuz bu alanda katledilmesinin üzerinden tam 5 yıl geçti. Beş yıldır kalın bir cezasızlık zırhıyla korunan Tahir Elçi’nin faillerini arıyoruz.  218 hafta boyunca Diyarbakır Adliyesi önündeki adalet arayışımıza, dava açıldıktan sonra ara verdik. Bundan sonra gerçeği arayış çabalarımızı, mahkeme salonlarında sürdürmeye karar verdik. Ancak yapılan ilk duruşma gösterdi ki, soruşturma sürecindeki cezasızlık politikası aynı şekilde mahkemeye de sirayet etmiş durumda. Diyarbakır Barosu, meslektaşlarımızın da destek ve dayanışmasıyla bu cezasızlık politikasına, gerçeği perdeleme çabasına karşı mücadele etmeye devam edecektir.”

tahirelci.jpg

‘Tahir Elçi’nin bıraktığının çok gerisindeyiz’

Elçi’nin vurulmasının üzerinden geçen 5 yıl boyunca ülkedeki hukuksuzlukların arttığına dikkat çeken Aydın, konuşmasında şu ifadeleri kulandı: “Tahir Elçi’nin aramızdan koparılışından sonra ne değişti derseniz, “şark cephesinde değişen bir şey yok”, toplum olarak hapsedilmeye çalışıldığımız karanlık, daha da zifirileşti. Bu ülkede artık hiçbir yurttaşın hukuk güvenliği yok. Seksen milyon insan olağan şüpheli, her sabah kırılan ya da çalınan kapılar, gözaltına alınan onlarca kişi haberiyle güne başlamak rutin bir hale geldi. İşkence, yasadışı öldürmeler, kadın cinayetleri, çocuk istismarları, çevre katliamları konusunda yargının sağır edici sessizliğine tanıklık ediyoruz. Kürt Meselesinin barışçıl çözümü konusunda Tahir ELÇİ’nin bıraktığının çok gerisindeyiz. Mesele tümüyle güvenlik bürokrasisine terk edilmiş durumda. Çözümsüzlük politikası, can almaya ve can yakmaya devam ediyor.İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü ağır bir tehdit altında. Binlerce insan sosyal medya ve diğer iletişim araçlarından fikirlerini paylaştıkları için soruşturma ve kovuşturma tehdidi altında. Aynı şekilde meslek etiğine uygun bir şekilde görevlerini yapan onlarca gazeteci hapiste. Hapishaneler; fikirlerinden dolayı tutuklanan siyasetçiler, sivil toplum temsilcileri, gazeteciler için kalıcı bir ikametgaha dönüşmüş durumda.  Her yıl tedavisi yapılmayan onlarca hasta mahpusun cenazeleri çıkıyor cezaevlerinden.”

cihan-aydin-006.jpg

‘Gözün arkada kalmasın Sevgili Başkan’

Avukatların sorunlarının da katlandığına işaret eden Aydın, şunları söyledi: “Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik saldırılar ve tacizler de daha da aratarak devam ediyor. Avukatlar mesleki faaliyetleri nedeniyle gözaltına alınmakta, tutuklanmakta ve cezalandırılmaktadır. Ama gözün arkada kalmasın Sevgili Başkan, binlerce meslektaşın senin bıraktığın yerden kararlılıkla adalet ve insan hakları mücadelesini sürdürmektedir.”

‘Demokratik, özgür ve barış içinde bir yaşam hayalin, bizim de hayalimiz’

Aydın, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “İşte senden sonra memleketin pürmelali böyle Sevgili Başkan. Demokratik, özgür ve barış içinde bir yaşam hayalin, bizim de hayalimiz. Düşlerinin ve düşlerimizin savunucusu olmaya, bunlar için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Erganispor Kendi Evinde Yenildi
Erganispor Kendi Evinde Yenildi
Otomobilde 3 tabanca ve 1 uzun namlulu tüfek ile yakalandılar
Otomobilde 3 tabanca ve 1 uzun namlulu tüfek ile yakalandılar