Advert
Advert

GÜNDE 5 LİTRE KOLA VE 50 LİRA YEVMİYE İLE ÇALIŞIYOR

Diyarbakır’da kola bağımlısı Volkan Egrik (23), kıraathanede günlük 50 lira ve 5 litre kola içme karşılığında çalışıyor. Günde ortalama 7,5 litre kola içtiğini belirten Egrik, “Kahvaltı da bile kola içiyorum. İçmezsem yerimde duramıyorum” dedi.

GÜNDE 5 LİTRE KOLA VE 50 LİRA YEVMİYE İLE ÇALIŞIYOR
Bu içerik 958 kez okundu.

Diyarbakır Merkez Yenişehir ilçesinde bir kıraathanede çalışan Volkan Egrik, küçüklükten bu yana bağımlı olduğu kola nedeniyle işverenle yaptığı anlaşmayla günlük 50 lira yevmiye ve 5 litre kola karşılığında çalışıyor. Yaklaşık 3 yıldır kıraathanede çalışan Egrik, işe başlamadan önce günlük yevmiyesini de peşin alıyor. Aldığı yevmiyeyle 2,5 litre kola satın alıp içtikten sonra işe başlayan Egrik, kola dışında iş yerinde herhangi bir içecek içmediğini söyledi.

‘İçmezsem yerimde duramıyorum’

Kolayı çok sevdiğini söyleyen Egrik, “Kola içmeden çalışamam. Kahvaltı da bile kola olmazsa kahvaltı yapamam. İçmezsem yerimde duramam mutlaka içmem gerekiyor. Hiç rahatsız olmuyorum. Küçüklükten bu yana içiyorum. Her gün düzenli olarak içerim. Şimdiye kadar herhangi bir rahatsızlık duymadım” dedi.

‘Kola içmekten tutamıyoruz onu’

Kıraathane sahibi Ahmet Özden ise Volkan’ın pazarlık yaparak işe başladığını ifade ederek, kilo içmediği zaman şikayetlerde bulunduğunu söyledi. Özden, “Kolasını içip sonra iş başı yapıyor. 3 yıldır burada çalışıyor. Kola içmediği zaman ‘Başım ağrıyor’ diyor. Kola içmekten tutamıyoruz onu. Yardımcı olmak istedik. Ama kendisi kolayı çok seviyor. ‘Kola içtiğimde ben rahat hissediyorum kendimi’ diyor” diye konuştu.

‘Koladaki kafein bağımlılık, stres ve kaygı bozukluğu yaratabilir’

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Ruşen Aksu, Dünya Sağlık Örgütü’nün yetişkinler için önerdiği günlük güvenilir kafein doz alımı miktarının 300 miligram olduğunu, ancak 7,5 litre kola içen bir bireyin almış olduğu kafein miktarının bin 125 miligram olduğunu bildirdi. Aksu, “İdeal dozun 4,5 katı bu doz yetişkin bireylerde bağımlılık riskini artırır. Sonrasında alınan şeker miktarı da çok yüksek olduğu için tip 2 diyabet riski, obezite ve kanser riskini artırır. Çünkü kanser hücreleri glikozla yani şekerle beslenir. Vitamin ve minerallerin emilimini azalttığından dolayı vitamin kayıpları, kemik erimesi, içerdiği asidin yüksek olmasından dolayı diş minerallerinin aşınmayla beraber çürüme ve reflü riski artar. 300 miligram kafein tüketimi metabolizmayı hızlandırabilir termojenik olarak yağ yakımına yardımcı olabilir. Kalp krizi riskini azaltabilir fakat bu dozun üzerinde alım güvenli değildir. Güvenilir kafein miktarı 300 miligram, kafein içilen çay, kahve ve yeşil çay da bulunmaktadır. Kolada bulunan fazla miktardaki kafein bağımlılık, stres ve kaygı bozukluğu yaratabilir” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Silvan’da ticari taksi plakası ihalesi yapılacak
Silvan’da ticari taksi plakası ihalesi yapılacak
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı