Advert
Advert

‘TAZİYE EVİ TAKİP SİSTEMİ’

Diyarbakır’da STK’lar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ‘Taziye Evi Takip Sistemi’ kuruldu

‘TAZİYE EVİ TAKİP SİSTEMİ’
Bu içerik 3620 kez okundu.

Foto: Arşiv

 İletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı ve sürekli gelişmeler, kurum ve kuruluşların çalışma ve iletişim yöntemlerinde de hızlı bir değişim ve dönüşümü oluştu. Teknolojinin sağladığı hızlı ve doğru iletişim olanakları gündelik yaşamımızın her alanında karşımıza çıkmakta. Bu imkânların toplumsal ve kültürel yaşamımızda daha verimli kullanılması için Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı ve Diyarbakır Dernekler Platformu tarafından yapılan çalışmalar sonucunda “Taziye Evi Takip Sistemi” kuruldu.

‘Taziye Evi’ kültür

Bu sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan ortak basın açıklamasında,  “Toplumsal ve kültürel yaşamımızın önemli geleneklerinden biri de “Taziye Evi” kültürüdür. Toplumsal dayanışmayı ve paylaşımı öne çıkaran, iyi ve kötü günlerde bir arada olabilmenin yarattığı manevi hazzın merkezi haline gelen Taziye Evlerinin kent halkına daha iyi hizmet verebilmesi oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu hizmetlerden halkımızın daha rahat yararlanabilmeleri için kurulan “Taziye Evi Takip Sistemi” ile taziye evlerinin dolu veya boş oldukları, erkek ve kadın taziye yerlerinin olup olmadığı, adresleri, sorumlu kişilerin iletişim bilgileri gibi bilgilerin tümü kent halkının erişimini açılacaktır” denildi.

‘Mobil Taziye Evi Takip Sistemi’

Tek bir merkezden yönetilecek olan “Taziye Evi Takip Sistemi”nden yararlanmak isteyen herkesin “Mobil Taziye Evi Takip Sistemi” programını kişisel cep telefonuna yükleyerek sistemi rahatlıkla takip edebileceği vurgulanan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“COVID-19 virüs pandemisi nedeniyle Sağlık Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığının yayınlamış oldukları genelgeler çerçevesinde Taziye Evlerinde taziye kurulmadığından şimdilik Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne bağlı Mardinkapı ve Yeniköy Mezarlık Müdürlüklerindeki bekleme salonlarına yerleştirilecek olanLED ekranlarda vefat eden kişiler, yakınlarının isim ve iletişim bilgileri yer alacaktır. Bu programı kişisel cep telefonlarına indirmiş olan herkes istediği anda hem vefat eden kişileri, hem de bunların yakınlarının iletişim bilgilerini görebilecektir. Bu da pandemi döneminde taziye kurulmadığı için başsağlığı dileklerini iletemeyenlerin taziye sahibine telefon veya SMS ile başsağlığı dileklerini iletmelerini sağlamış olacaktır. Böylece pandemi nedeniyle taziye kuramayan taziye sahiplerine ulaşmak ve kendilerine taziye dileklerimizi iletmemiz mümkün olabilecektir.”

Pandemi sonrası program taziye evlerinde de kurulacak

Pandemi sonrası programın taziye evlerinde de kurulacağı kaydedilen açıklamada, “Pandemi sürecinin sona ermesi ve tekrardan taziye evlerinin açılması durumunda bu programın aynısı taziye evlerine de kurulacak LED ekranlar ve program ile bütün taziye evlerindeki taziyeler hakkında anında bilgi sahibi olunması sağlanacaktır. Dolayısıyla taziye evlerinden hangilerinde kimlerin taziyesinin devam ettiği, taziyenin ne zaman başladığı ve ne zaman biteceği, taziye evinin adresi, iletişim bilgileri, hangi taziye evinin kullanıma müsait olduğu, hangisinde kadın ve erkek taziye yerlerinin bulunduğu, taziye evi sorumlusu iletişim bilgisigibi bilgilere hem taziye evlerindeki LED ekranlardan, hem de kişisel telefonlara yüklenen programlardan takip edilebilecektir. KOVİD-19 pandemisinin olmadığı, dayanışmacı yaşam kültürümüzün sıkı sıkıya devam ettirildiği yarınlarımız olması dileğimizle yeni sistemin kentimiz halkına hayırlı olmasını diliyoruz” ifadeleri yer aldı. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ergani'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Etkinliği
Ergani'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Etkinliği
Başkan Dolu’dan 29 Ekim Mesajı
Başkan Dolu’dan 29 Ekim Mesajı