Advert

Ergani çöplüğü vatandaşlara rahatsızlık veriyor

Ergani ilçesinde belediyenin yerleşim yerine yakın yere döktüğü çöpler vatandaşlara rahatsızlık veriyor. Çöplerin hastalık ve kötü koku yaydığını belirten vatandaşlar yetkilileri duyarlı olmaya çağırdı.

Ergani çöplüğü vatandaşlara rahatsızlık veriyor
Bu içerik 2956 kez okundu.

Ergani Belediyesinin topladığı çöpleri Kıralan (Kilisa Kıra) köyüne ait mezra alanına dökmesi birkaç kilometre uzaklıkta bulunan yerleşim yerindeki vatandaşlara rahatsızlık veriyor. Çöplerin geri dönüşüme tabi tutulmadan yakılmasının kendilerine rahatsızlık verdiğini belirten vatandaşlar yetkililerin duyarlı olmasını istedi.

Akşama doğru yakılan çöplerin dumanının Kıralan (Kilisa Kıra), Kömürtaş (Hoşan) ve Zilan köyleri üzerinde kara bulutlar oluştururken rüzgârlı havalarda çöplerin dumanı Ergani'ye doğru gelip TOKi binalarına kadar yetişiyor.

"Çöplerin geri dönüşüme tabi tutulması gerekir"

Belediyenin çöpleri hiçbir ayrıştırma ve geri dönüşüme tabi tutmadan dökmesini doğru bulmadığını belirten Site sakinleri yetkililerin duyarlı olmasını istedi. Vatandaşlar, "Çöp kamyonlarıyla buraya getirilen çöpler hiçbir işleme tabi tutulmuyor. Kamyonlar çöpleri döküp gidiyor. Belediye ile anlaşan bazı kişiler sözde bu çöpleri geri dönüştüreceğine çöpleri daha da tehlikeli hale getiriyorlar. Kendilerine lazım olan demir ve bazı plastikleri aldıktan sonra kalanını ateşe veriyorlar." dedi.

Eskicilik yapan bazı kişilerin de çöpü yaktığını iddia eden vatandaşlar, "Eskiciler mahallelerden topladıkları eşyaların bir kısmını buraya getirip yakıyorlar. Geriye kalan demiri yanlarına alıp gidiyorlar. Çöpün yakılmasında bunların da rolü var." ifadelerini kullandı.

"Çöpleri köyümüzün mera alanına döküyorlar"

Çöplerin kendi köylerine ait mezraya dökülmesine tepki gösteren vatandaşlar; "Ergani'nin tüm çöpünü toplayıp köyümüzün mezrasına döküyorlar. Belediyeye gidip ‘çöp için başka bir yer bulun, buraya dökmeyin' diye şikâyetçi olduk. önceki dönem belediye başkanı zamanında gittik, görüştük. Başkan araya girince bir şey yapamadık. Bu çöplerin geri dönüşümü yoktur. Bu çöpün yakılması tarlalara zarar veriyor. Kötü koku ve rahatsızlık yayıyor. Çöpün yerinin değiştirilmesi lazımdır. Hem köyümüz de rahatsız oluyor." diye konuştu.

"Çöpün yakılması hastalık yayıyor"

Ergani Belediyesine ait çöp toplama araçlarıyla getirilen çöplerin uluorta dökülmesine tepki gösteren Vatandaşlar bunun hastalık yaydığını belirtti. Yakılan çöplerin dumanının TOKi'ye kadar geldiğini ve bunun kendilerini rahatsız ettiğini belirten Toki sakinleri, "Çöpler yerleşim yerine yakın dökülüyor. Bununla da yetinilmeyip çöpler akşama doğru yakılıyor. Rüzgârın da etkisiyle dumanlar ta evlerimize kadar geliyor. Dumanla beraber hastalık da geliyor. Çöpün yaydığı kötü koku bizleri rahatsız ediyor. Çöp yüzünden evlerimize sinek akını oluyor. Sırf bu yüzden evlerimizin kapı ve pencerelerine sineklik (elek) takmak zorunda kaldık." dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AMİDA HÖYÜK'TE OSMANLI DÖNEMİNE AİT EL BOMBALARI BULUNDU
AMİDA HÖYÜK'TE OSMANLI DÖNEMİNE AİT EL BOMBALARI BULUNDU
Diyarbakır’da silahlı kavga : 1 yaralı
Diyarbakır’da silahlı kavga : 1 yaralı