Advert

Diyarbakır'da koronavirüsle mücadele için İl Pandemi Kurulu yeni kararlar aldı

Diyarbakır'da vaka sayısının hızla artması üzerine toplanan İl Pandemi Kurulu'na başkanlık eden Vali Münir Karaloğlu, "Maske konusunda denetimlerimizi sıklaştıracağız. Kafe, lokanta, çay bahçeleri gibi alanlarda denetimleri artıracağız. En çok vakanın yay

Diyarbakır'da koronavirüsle mücadele için İl Pandemi Kurulu yeni kararlar aldı
Bu içerik 2675 kez okundu.

Diyarbakır'da koronavirüsle mücadele kapsamında İl Pandemi Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Vali Münir Karaloğlu başkanlığındaki toplantıda salgında Diyarbakır'da gelinen son durum ele alındı. 

Karaloğlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Çok sayıda insanın katıldığı mevlit, taziye, nişan gibi toplantılarda alınan kurallara uyulmaması virüsün işine geliyor. Alınan kararlara ve konulan kurallara harfiyen uymamız gerekiyor. Çok fazla kural yok. Üç basit kuralımız var. Mutlaka maske takacağız, sosyal mesafe kuralına ve temizliğe dikkat edeceğiz" diye konuştu.

'Bayramdan sonra vaka sayısı arttı' 

Diyarbakır'ın mayıs ayının sonuna kadar salgınla mücadeleyi çok iyi sürdürdüğü anımsatan Karaloğlu, ramazan bayramı sonrası, seyahat kuralının gevşetilmesi ve hareketliliğin artmasıyla kentte pozitif vaka sayılarında artış olduğuna dikkati çekti.

"Bugün geldiğimiz noktada maalesef 54 vatandaşımız Diyarbakır'da hayatını kaybetti. Biz bunlara engel olabilirdik. Basit kurallara uysaydık bu 54 vatandaşımız şu anda yaşıyor olabilirdi. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yaş ortalamaları 72. Hastanede tedavi gören 205 hasta var. Bunların 20'si yoğun bakım servisinde" diyen Karaloğlu, aile büyüklerinin korunabilmesi için herkesin virüsten korunması gerektiğini bildirdi.

 

Maskesiz çıkana ceza

Kent genelinde salgınla mücadele için ayrılan sağlık tesislerindeki doluluk oranıyla ilgili bir sıkıntı yaşanmadığını anlatan Karaloğlu, ayırdıkları yatak sayısının yüzde 50, yoğun bakımın ünitelerinin yüzde 25 dolu olduğuna işaret etti.

Vali Karaloğlu sözlerini şöyle sürdürdü; "Maske konusunda denetimlerimizi sıklaştıracağız. İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla maskesiz sokağa çıkma yasaklanmıştı. Bugünkü kararımızla maskesiz sokağa çıkan vatandaşlarımıza 900 liralık ceza uygulamasına başlayacağız. Sadece maske takmak da yetmez. Maskeyi uygun şekilde takmak gerekir. Burnu ve ağzı açık bırakacak şekilde maske takmak olmaz."

İşletmelerde de denetimleri sıklaştıracaklarını anlatan Karaloğlu, vatandaşlardan kurallara uyulmadığını gördükleri işletmelere girmemelerini istedi.

'Personelimiz vatandaşımızı taziye konusunda ikna edecek'

Karaloğlu şunları kaydetti; "Diyarbakır'da en çok vakanın yayıldığı olaylardan biri taziyeler maalesef, yasak olmasına rağmen kaçak olarak evlerde yapılan taziyeler. Özellikle cenaze haberlerinden sonra hem Müftülüğe bağlı imamlarımız hem de kolluk birimlerimiz, Sağlık İl Müdürlüğümüzden katılan personellerimiz vatandaşımızı taziye konusunda uyaracak, ikna edecek. Bunun için bir ekip oluşturduk. Bu konuda vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz."

Karaloğlu, kafeler, lokantalar, çay bahçeleri gibi alanlarda da denetimleri artıracaklarını, sürecin vatandaş ve devletin el ele vererek atlatabileceğini vurgulayarak hedeflerinin insanların sağlığını korumak olduğunu sözlerine ekledi.

Taziye Maske Münir Karaloğlu İl Pandemi Kurulu vaka Salgın Koronavirüs Diyarbakır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
8 günlük tatil bilançosu: 46 ölüm, 341 yaralanma
8 günlük tatil bilançosu: 46 ölüm, 341 yaralanma
YOLCU OTOBÜSÜ TERMİNALDEN ÇIKARKEN YANDI
YOLCU OTOBÜSÜ TERMİNALDEN ÇIKARKEN YANDI