Advert
Advert

ERKEN SEÇİM SESLERİ YÜKSELİYOR: ANKET ŞİRKETLERİ NE DİYOR?

ERKEN SEÇİM SESLERİ YÜKSELİYOR: ANKET ŞİRKETLERİ NE DİYOR?
Bu içerik 3367 kez okundu.

Koronavirüs salgını, siyasi tartışmalara bir süre ara verdi. Yardımların tek elden yapılması, devlet içinde devlet olmaz” vurgusu ile başlayan tartışmalar ve “erken seçim” söylentileri ile yükselen siyasi tansiyon nelerin habercisi?

Muhalafet, ekonomi üzerinden iktidarı eleştirirken, iktidarın yeni kurulan partilerin seçime girebilmesinin önünü kapatmak için yaptığı ileri sürülen çalışmalar, ‘erken seçim’ iddiasını da beraberinde getirdi.

Cumhur İttifakı’nın ortağı Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın bayramdan önce Twitter hesabından yaptığı paylaşım da, erken seçim söylentilerine neden oldu. MHP lideri Devlet Bahçeli gündemlerinde erken seçim olmadığının altını çizerek, ittifak içinde bir çatlak olmadığı mesajını verdi.

Erken seçim söylentileri devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Mayıs’ta video konferans yöntemiyle katıldığı AK Parti’nin İstanbul İl Teşkilatı toplantısında 27 Mayıs’ı işaret ederek, “Bunun için hemen yarından tezi yok yeni bir gönül seferberliği başlatıyoruz. Sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde telefonla ulaşarak, çarşambadan itibaren de bizzat sahaya inerek, milletimize gidecek, kendimizi anlatacak, onun da derdini dinleyeceğiz” mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı’nın sahaya inmesi, “Son 6 yılda 8 kez sandık başına giden Türkiye’yi yakın gelecekte yeni bir seçim mi bekliyor” sorusunu da beraberinde getirdi.

Independent Türkçe’ye konuşan GENAR Araştırma Genel Müdürü İhsan Aktaş ile AKAM Genel Müdürü Kemal Özkiraz, ‘erken seçim’ ihtimalini değerlendirdi.

AKTAŞ: CUMHUR İTTİFAKI’NIN GÜNDEMİNDE ERKEN SEÇİM YOK

Mayıs ayının başında yaptığı anketle Cumhur İttifakı’nın ipi göğüsleyeceğini duyuran İhsan Aktaş, AK Parti’nin kongre sürecine girdiğini hatırlatarak, “Seçimin ne zaman yapılacağı, AK Parti kongresinden sonra konuşulur. AK Parti, stratejesini kongreden sonraya kuruyor. Cumhur İttifakı’nın gündeminde bir erken seçim olmadığı kaanatindeyim” yorumunu yaptı.

“İYİ PARTİ SEÇİMDE KENDİ BAŞINA HAREKET EDEBİLİR”

“Cumhur İttifakı’nın seçim kazanması zor ancak sürdürülmesi kolay. Millet İttifakı’nın ise seçim kazanması kolay ama sürdürülebilirliği zor” diyen Aktaş, İYİ Parti ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) arasındaki tartışmaya vurgu yaptı.

Aktaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in HDP ve PKK ile ilgili sözlerinin bir anlamı olduğunu da ileri sürerek, “Liderler, söyledikleri sözlerini hesaplayarak söylerler. Milliyetçi seçmenin oyunu alan İYİ Parti, ittifak ve HDP ile ilişki nedeniyle üzerindeki baskıyı dağıtmak için böyle bir adım atılmış olabilir. İYİ Parti, seçimde kendi başına hareket edebilir” dedi.

ÖZKİRAZ: ERKEN SEÇİM OLARAK ALGILANIR, PİYASALAR MAHVOLUR

Avrasya Kamuoyu Araştırma Merkezi Genel Müdürü Kemal Özkiraz ise cumhurbaşkanının attığı adımın erken seçim olarak algılanacağını ve bunun piyasaları mahvedeceğini iddia etti.

“CUMHURBAŞKANI BAHÇELİ’YE REST ÇEKİYOR”

Devlet Bahçeli’nin muhalefete yönelik eleştirilerinin asıl hedefinin Erdoğan olduğunu savunan Özkiraz, “Kızım sana söylüyorum gelinim sen işit diyen Bahçeli, Erdoğan’a mesaj veriyor. Erdoğan da son hamlesiyle reste rest diyor. Ama bu süreç baskın seçime gitmeyecek. Erken seçim olsa bile, en erken 2021 yılında sandık başına gidilir” dedi.

“ALBAYRAK’I GENEL BAŞKANLIĞA HAZIRLIYOR”

Cumhurbaşkanının AK Parti teşkilatlarını motive etmek istediğini ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı AK Parti Genel Başkanlığı’na hazırladığını ileri süren Özkiraz, nisan ayında yaptıkları çalışmada, AK Parti ve MHP’nin birlikte yüzde 43 oranında olduklarını ifade etti.

“ERDOĞAN, PARLAMENTER SİSTEME DÖNMEK İSTİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parlamenter sisteme geçeceğini iddia eden Özkiraz, “Seçim kaybedilse ve ana muhalafete düşse bile cumhurbaşkanlığını sembolik hale getirecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminin olmayacağını, başbakanlık seçimi olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Özkiraz, Erdoğan’ın adımının MHP lideri Devlet Bahçeli’ye de bir mesaj olduğunu ileri sürdü. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Yargı süreci sonlanmadan yıkıma tepki
Yargı süreci sonlanmadan yıkıma tepki
ŞEYHMUS FİLİZ'İN İLK KLİBİ YAYINLANDI
ŞEYHMUS FİLİZ'İN İLK KLİBİ YAYINLANDI