Advert

HDP VE KADIN ÖRGÜTLERİNE OPERASYON: ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Diyarbakır’da sabaha karşı gerçekleştirilen ev baskınlarında HDP üyeleri ve kadın derneği üyeleri düzenlenen operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. DTK, baskınları en sert şekilde kınadıklarını belirterek, gözaltına alınanların en kısa zamanda s

HDP VE KADIN ÖRGÜTLERİNE OPERASYON: ÇOK SAYIDA GÖZALTI
Bu içerik 4498 kez okundu.

Diyarbakır merkezli yürütülen soruşturma kapsamında evlere düzenlenen baskınlarda, TJA ve Rosa Kadın Derneği yöneticileri ile DBP eski Eş Genel Başkanı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Bugün sabaha karşı evlere yapılan operasyonlarda Barış Annesi Havva Kıran, Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi ve eski milletvekili Ayla Akat Ata, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Özlem Gündüz’ünde aralarında bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı.

Saat 04.00’da gerçekleşen baskınlarda, Urfa’nın Karaköprü ilçesinde Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Narin Gezgör, Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Ayla Akat Ata, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, Özgür Kadın Hareketi ( TJA) aktivistleri Gülcihan Şimşek ve Zelal Bilgin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanları Remziye Sızıcı ve Kasım Kaya, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, Kürt siyasetçi Celal Yoldaş ile Nazile Tursun gözaltına alındı.

DTK: BİR AN ÖNCE SERBEST BIRAKILMALIDIR

Baskınların ardından Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından yapılan açıklamada, Barış Annesi Havva Kıran’ın  yaşı 65 üzeri olup hem salgın açısından riskli grupta hem de başka hastalıkları olduğu belirtilerek, “En ufak olumsuz bir durumda Havva Annenin sağlığından bu sabah evine baskın yapanlar ve AKP sorumlu olacaktır. Onun için Havva Ana bir an önce serbest bırakılmalıdır” dendi.

Açıklamanın devamında, “Demokratik Toplum Kongresi olarak Kürd kadınlarına ve siyasetçilerine pervasızca yapılan bu baskıları en sert şekilde kınıyoruz. AKP eninde sonunda kaybedecek, Kürtler ve kadınlar kazanacak! Gözaltına alınan Kürt kadınları ve siyasetçileri en kısa zamanda serbest bırakılmalıdır. Başta halkımız olmak üzere dostlarımızı, demokratik kitle örgütlerini ve tüm demokratik kamuoyunu AKP-MHP ırkçı koalisyonunun Kürt halkı, Kürt siyaseti ve Kürt kurumları üzerindeki baskılarına karşı sessiz kalmamaya ve faşizme karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Restorasyonu tamamlanan Saint George Kilisesi sanatseverleri ağırlayacak
Restorasyonu tamamlanan Saint George Kilisesi sanatseverleri ağırlayacak
DBB yeni yol açma ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
DBB yeni yol açma ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor