Advert

ANADİLDE PSİKOLOJİK DESTEK!

Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi, koronavirüs salgını sürecinden olumsuz etkilenen vatandaşlara Kürtçe psikolojik destek kararı aldı

ANADİLDE PSİKOLOJİK DESTEK!
Bu içerik 3273 kez okundu.

Foto: Arşiv

 Diyarbakır’daki Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi (DER-MEZ), koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinden olumsuz etkilenen vatandaşlara ana dillerinde psikolojik destek startını 18 Mayıs’ta verdi. MA’nın haberine göre bu kapsamda, 0541 328 1021 numaralı telefon üzerinden psikolojik destek hattı kuruldu.

Sistem bir dil kullanıyor

Konuya ilişkin konuşan DER-MEZ Eşsözcüsü Mehmet Şerif Akbaş, çalışmalarında özellikle Kürtçe dışında başka bir dil bilmeyen 60 yaş ve üstündeki yaşlıları hedeflediklerini kaydetti. Salgın yayıldığında birçok derneğin evde kalmak zorunda kalan yaşlılara psikolojik destek hizmeti verdiğine değinen Akbaş, kendi derneklerinin ise bu hizmeti yaşlılar başta olmak üzere tüm yurttaşlara Kürtçe verme kararı aldıklarını belirtti. Sistem içinde sadece bir dil kullanıldığına dikkati çeken Akbaş, “Maalesef tek bir dilde çalışmalar yürütülüyor. Bu yüzden anadilleriyle halkımızla çalışmak istedik. Bir aydır bu çalışmanın planlamasını yapıyoruz. Hazırlıklarımızı yaptık, halkımızı bekliyoruz. Eğer başvuru olursa yardımcı olacağız” dedi.

Çalışma Kürtçe yürüyecek

Salgın sürecinde yaşlıların büyük sorunlar yaşadığını dile getiren Akbaş, çalışmaları içeriği hakkında ise, şunları paylaştı:

“Yaşlılarımız dışarı çıkmıyorlar. Bu yüzden psikolojileri iyi değil. Dedelerimiz ve ninelerimiz Türkçe bilmiyor. Biz de Kürtçe bu çalışmayı yürütmek istedik. Telefon üzerinden her gün saat 10.00’dan saat 22.00’ye kadar bizi arayabilirler. Gelen telefonlarla bir arkadaşımız ilgileniyor. Gerekliliğine göre bir arkadaşa yönlendirecek. Bu şekilde görüşme yapılacak. Bu çalışmayı sürece göre 2 ay kadar düşündük. Süreç nasıl işleyecek bilmiyoruz. Ama 2 ay hattımız açık bulunacak.”

‘Bize ulaşın’

“Bu durum tüm dünya için sorun. Havaların ısınmasıyla birlikte de sokağa çıkmamak bir zaman sonra psikolojilerini etkileyecek” diyen Akbaş, şöyle devam etti:

“Onlar için ev ortamı hapis gibi oluyor. Bu süreçte nasıl olmalı? Ev içinde aile ilişkilerini güçlendirilmelidir. Bizim kültürümüzde eski oyunlar var. Çocuklarıyla bu oyunları oynayarak zaman geçirebilirler. Türkçe bilmeyen yurttaşlarımız bize ulaşabilirler. Biz halkımızı bekliyoruz. Elimizden gelen desteği sunacağız.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Restorasyonu tamamlanan Saint George Kilisesi sanatseverleri ağırlayacak
Restorasyonu tamamlanan Saint George Kilisesi sanatseverleri ağırlayacak
DBB yeni yol açma ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
DBB yeni yol açma ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor