Advert

Diyarbakır’da iyileşenlerin sayısı 400’ü geçti!

Diyarbakır’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi sonrası iyileşenlerin sayısı 400 geçti. Ancak kentteki hastanelerde bulunan onlarca kişinin tedavisi sürüyor.

Diyarbakır’da iyileşenlerin sayısı 400’ü geçti!
Bu içerik 2187 kez okundu.

Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs salgını can almaya devam ederken, Türkiye’de umutlandıran gelişmeler sürüyor. Son günlerde ülke genelinde vaka ve ölüm oranlarında ciddi düşüşler yaşandı. Ülke genelindeki olumlu gelişmelerin benzeri Diyarbakır’da da yaşanıyor.  Kentte, koronavirüs tedavisi sonrası iyileşenlerin toplam sayısı 400’ü geçti.

DR. TEKİN: TOPYEKÜN MÜCADELE ŞART

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Cihat Tekin, Türkiye genelinde vakalarda düşüş olduğunu hatırlatarak, “Bakanlığımız bu konuda her gün detaylı bilgileri paylaşıyor. Bakanımızın dile getirdiği gibi Türkiye genelinde düşüş var. Vatandaşlarımızın destek vermesi durumunda salgını top yekun kontrol altına alabiliriz. Bu tamamen halkın vereceği desteğe bağlı. Ne kadar kurallara uyarsak o kadar normalleşmeye hızlı geçeriz. Ortada çok ciddi bir emek var, umarım hep birlikte bu emeğe sahip çıkarız” dedi.

DR. DEMİR: “VAKA AZALDI DİYE BİR ŞEY DİYEMEYİZ”

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir ise, Türkiye’de genel anlamda bir düşüşün olduğunu hatırlatarak, “Ancak bölge bir iki hafta İstanbul’un gerisinden devam ediyor. Geçen hafta düşüş yoktu. Diyarbakır’da çok yoğun bir vaka yok. Son dönemlerde hastanelerde hasta sayısında düşüş oldu. Ayaktan tedaviler daha fazla yapılıyor. Bütün hastalar yatırılmıyor. Evde takip sayısında artış oldu. Kentte vaka azaldı veya bitti diye bir şey de söyleyemeyiz. Çünkü son 4 gün yasak vardı. Bu haftayı izlemek lazım. Ona göre netleşecek. Tedbirlerin devam etmesi gerekir. Bitti demek uygun olmayacak” dedi.

BU HAFTA KENTTEKİ DURUM NETLEŞECEK

Hastanelerde net olmamakla birlikte 200’e yakın hastanın olduğunu belirten Demir, “Kentteki durum her geçen gün değişiyor. Bir gün sayı 60’a düşerken, diğer gün 100’ün üzerine çıkıyor. Bu hafta kentteki durum netleşmiş olacak.” Şeklinde konuştu.

KORUYUCU EKİPMANLARDA SIKINTI VAR

Kentteki sağlık çalışanlarının durumuna ilişkin de bilgi veren Demir, “Kentte 80’e yakın sağlık çalışanının testi pozitif çıktı. Kimi evde, kimi hastanede tedavileri sürüyor. Bu bizim için sevindirici. Bu sayının fazla olması sıkıntılı. Bildiğiniz gibi kuruyucu ekipmanlar dağıtıldı ama bazı yerlerde sıkıntılılar devam ediyor. Malzemelerde nitelik sıkıntısı var. Evet malzemeler geliyor ama bazıları çok kötü, örneğin maske küçük geliyor, yada dikiş yerlerinde sıkıntı var. Bundan sonrası  çok önemli. Koruyucu sağlık hizmetleri ile filasyon çalışmalarının iyi yapılması lazım. İnsanların bu tedbirleri hiçbir zaman bırakmaması lazım. Bu tedbirler asla bırakılmayacak. Yasak bittikten sonra da sosyal mesafeye, maske takmaya dikkat etmeliyiz” dedi.

Kaynak: Tigris Haber

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kadın cinayetleri nisan ayında da durmadı
Kadın cinayetleri nisan ayında da durmadı
CANLI HAYVAN BORSASI'NDA KAVGA: 1 ÖLÜ, 2'Sİ AĞIR 4 YARALI
CANLI HAYVAN BORSASI'NDA KAVGA: 1 ÖLÜ, 2'Sİ AĞIR 4 YARALI