Advert

İstanbul'un filyasyon ekipleri görüntülendi

Koronavirüs salgınında, İstanbul'da virüsün kontrolsüzce yayılmasının önüne geçmek için faliyet gösteren filyasyon ekiplerinin çalışma disiplinleri, ekiplerin gün içinde neler yaptığı görüntülendi.

İstanbul'un filyasyon ekipleri görüntülendi
Bu içerik 1998 kez okundu.

Koronavirüs salgınına karşı oluşturulan filyasyon ekiplerinin nasıl bir çalışma yürüttüğü Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından görüntüledi. 

Bir koronavirüs pozitif vakanın temas ettiği onlarca kişiyi İstanbul'da araştırıp bulan ve o kişilerin izolasyona alınmaları ile 14 gün boyunca takiplerini sağlayan 3 bin kişilik ekipte doktor, hemşire, ebe, diş hekimi gibi sağlık çalışanları, ikişer kişilik gruplar halinde çalışıyor.

Sokağa çıkma yasağının olduğu günler de dahil her gün neredeyse 16 saate varan mesaileriyle koruyucu tulumlarla ekipler,  tedavisi devam eden hastaların evine ilaçlarını götürüyor; şüpheli vakalardan numune topluyor.

Sağlık Bakanlığı'nın dijital uygulamaları sahayla birleştirmesi sayesinde hepsinin elinde tabletler ya da akıllı telefonlarla her bir ekip hangi vakaya gideceğini online harita üzerinden anında görebiliyor; bir vakadaki işi bittiğinde en yakın diğer vakaya bu sistemle yönlendiriliyor.

Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) ile Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS), e-nabız ve Teletıp gibi uygulamaların birbirine entegre olması sayesinde izolasyona alınan vatandaşın taahhütnamesinin onam formu bile dijital ortamda alınıyor; böylece sağlık çalışanı ile pozitif vakaların teması en aza indirilmiş olunuyor. Ayrıca online harita üzerinden bir tıkla, hanki noktada kaç vaka var, hangi vakanın kaç temaslısı var ve temaslılarının harita üzerindeki konumları gibi bilgilere anında ulaşılabiliyor.

İstanbul'da en fazla vakanın görüldüğü ilçelerden Bahçelievler'de görev yapan Bahçelievler İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 60 kişiden oluşan 30 filyasyon ekibi, şimdiye dek 5 bini pozitif vaka olmak üzere, temaslılarıyla birlikte yaklaşık 10 bin kişinin tedavi ve izolasyon süreçlerini yönetti.

Koronavirüs tanı kiti Koronavirüs testi Koronavirüs Filyasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kadın cinayetleri nisan ayında da durmadı
Kadın cinayetleri nisan ayında da durmadı
CANLI HAYVAN BORSASI'NDA KAVGA: 1 ÖLÜ, 2'Sİ AĞIR 4 YARALI
CANLI HAYVAN BORSASI'NDA KAVGA: 1 ÖLÜ, 2'Sİ AĞIR 4 YARALI