Advert

Ergani’de Binlerce ton pancar tarlada kaldı!

Ergani’de Binlerce ton pancar tarlada kaldı!
Bu içerik 2700 kez okundu.

Ergani ilçesinde 32 yıl aradan sonra tekrar ekimine başlanan şeker pancarı üreticinin elinde kaldı. 
Erganili pancar üreticilerinin köylerinde binlerce ton şeker pancarı tarlada kaldı. 
Çiftçiler, Hem Ergani’deki  hava şartları hem de pancarın çiftçinin tarafından nakli ve bekleme süresinden dolayı büyük mağduriyet yaşanıyor” dediler. 
Ergani kırsal mahalle ortayazı da 32 yıl aradan sonra 8 bin dönüme ekilen şeker pancarları   Aralık ayının ortasını gösterdiğini ve çokyakın zamanda  yoğun kar yağışının başlayacağına dikkat çeken çiftçiler, şunları kaydetti:
Ergani ilçemizdeki Ortayazı köyünde binlerce ton şeker pancarı nakliye bekliyor. Bunun ana nedeni,Muş Şeker Fabrikası’nın işbilmezliğidir. Nakliye araçları gelmiyor. Çünkü nakliye araçları 3-4 gün fabrikada boşaltılmayı bekliyor. Fabrika sıra veremiyor, pancarı dökebileceği alan kalmadığı için. Çiftçiler pancarı başka bir fabrikaya da satamıyorlar, çünkü Muş Şeker Fabrikası ile sözleşmeleri var. Zaten zor şartlarda üretim yapılıyor, artan girdi maliyetleri ile zorlanıyoruz. Üretici gelecek yıl nasıl pancar ekecek? Ürün tarlada bekledikçe fire anlamında da büyük mağduriyet yaşanıyor. Çiftçi bir yıl boyunca emek verdiği, topladığı mahsulü çürütmeye kimsenin hakkı yoktur!” dediler.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır'da feci kaza:1’i ağır, 5 yaralı
Diyarbakır'da feci kaza:1’i ağır, 5 yaralı
Diyarbakır Valiliği duyurdu! Lice ilçesinde ele geçirildi
Diyarbakır Valiliği duyurdu! Lice ilçesinde ele geçirildi