Advert

BM: DÜNYADA 1 MİLYAR 300 MİLYON İNSAN YOKSUL

Birleşmiş Milletlerin son yoksulluk raporunda, ülkelerin kendi içlerindeki farklı kesimlerde gelir dağılımı konusunda çok büyük farklılıklar olduğunu ortaya koydu.

BM: DÜNYADA 1 MİLYAR 300 MİLYON İNSAN YOKSUL
Bu içerik 581 kez okundu.

BM Kalkınma Programı UNDP’nin “2019 Küresel Çok Boyutlu Yoksulluk” raporu 101 ülkeden elde edilen verilerle hazırlandı. Veriler iki yüksek gelirli, 31 düşük ve 68 orta gelire sahip ülkelerden elde edildi.

Raporda, dünyada bir milyar 300 milyon insanın yoksul olduğu belirtildi.

2019 raporunda, yoksulluğun dünyanın her tarafında olduğu, bu durumun insanlar arasında ciddi eşitsizliklere yol açtığı kaydedildi.

Raporda yoksul olarak tespit edilen bir milyar 300 milyon insanın 663 milyon kadarının, 18 yaşın altındaki çocuklar olduğu saptandı. 663 milyon yoksul çocuğun 428 milyonun da 10 yaşın altında olduğu belirlendi.

10 yaşın altındaki yoksul çocukların büyük bir bölümünün, daha çok Burkina Faso, Çad, Etiyopya, Nijer ve Güney Sudan’da yaşadıkları saptandı.

UNDP İnsani Gelişme Rapor Ofisi Direktörü Pedro Conceicaon, insanların yoksulluktan kurtarılması için başta eğitim ve sağlık olmak üzere birçok alanda yatırımlar yapılması gerektiğini söyledi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Çınar Kaymakamı Büyüknalçacı vatandaşları ziyaret etti
Çınar Kaymakamı Büyüknalçacı vatandaşları ziyaret etti
Diyarbakır'da 48 tarihi eser ele geçirildi
Diyarbakır'da 48 tarihi eser ele geçirildi