Advert

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMINA BAŞVURULAR BAŞLADI

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMINA BAŞVURULAR BAŞLADI
Bu içerik 608 kez okundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Çalışma Programı başvuru tarihini açıkladı. Selçuk, “Üniversiteli gençlerimiz başvurularını 25-28 Haziran tarihleri arasında internet üzerinden yapabilecek” dedi. İŞKUR Diyarbakır İl Müdürlüğü ise kentte 10 kamu kurumu nezdinde toplam 147 kontenjan için 3 ay süreli SÇP açıldığını duyurdu

Ufuk TEKER

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, üniversite öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak ve onlara çalışma disiplini kazandırmak maksadıyla düzenlenecek Sosyal Çalışma Programları(SÇP) için başvuruların 25 Haziran2019 tarihinde başlayacağını ve 4 gün süreceğini açıkladı. Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere akademik ortalaması 2 ve üzeri olan bütün üniversite öğrencilerinin başvurabileceği Program için başvuruların İŞKUR’un internet sitesi üzerinden kabul edileceğini duyuran Selçuk, “Öğrenciler programa katıldıkları her bir gün için 67,36 TL ödeme almaya hak kazanacak. Ayrıca katılımcıların çalıştıkları süre kadar emekliliklerine etki edecek sigortalarını karşılayacağız” dedi. Sosyal Çalışma Programlarının, gençleri geleceğe hazırlamayı hedefleyen yeni aktif işgücü piyasası araçlarından birisi olacağını belirten Bakan Selçuk, “Bu program sayesinde gençlerimiz yaz tatillerini, sosyal sorumluluk bilinçlerini artırıp verimli bir şekilde değerlendirecekler. Ayrıca cep harçlıklarını çıkaracaklar ve emekliliklerine sayılacak sigortalılıkları yapılacak” ifadelerini kullandı.

Sosyal Çalışma Programı 3 ay sürecek

SÇP’lerin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, 3 ay süreyle düzenleneceğini aktaran Bakan Selçuk, program süresinin öğrencilerin tatil süresince kendilerine zaman ayırabilmeleri maksadıyla haftada 3 gün ile sınırlandırıldığını belirtti.  Bakan Selçuk ‘Temmuz ayı itibarıyla başlayacak Sosyal Çalışma Programları ile asıl maksadımız üniversite öğrencisi gençlerimizin iş hayatına girişlerinde en az teknik beceriler kadar önemli olan; takım içinde çalışma, organize olabilme, iletişim kurabilme, analitik düşünme gibi sosyal becerilerini geliştirerek mezun olduktan sonra iş hayatına girişlerini kolaylaştırmaktır. Bu programla öğrencilerimiz toplumsal faydanın yüksek olduğu hizmetlere katılarak iş tecrübesi edinmiş olacaklar’ diye konuştu. Programlardan bu yaz döneminde en fazla 39 gün, öğrencilik hayatı boyunca ise toplamda 90 gün faydalanılabileceğini ifade eden Selçuk,“Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanlarında Sosyal Çalışma Programlarını düzenleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Diyarbakır için 147 Kontenjan

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Çalışma İş Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğü ise, “10 kamu kurumu nezdinde toplam 147 kontenjan için 3 ay süreli SÇP açıldığını duyurdu. İŞKUR tarafından açıklanan Sosyal Çalışma Programları kapsamında alım yapacak olan kurum ve kontenjan sayısı şu şekilde:

Diyarbakır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü: 27

Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 10

Diyarbakır İl Kültür (Artuklu Sarayı) 10

İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü 10

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Şube Müdürlüğü (Milli Parklar) 5

Diyarbakır Orman Fidanlık Müdürlüğü 5

Bağlar Belediyesi Başkanlığı 40

Çermik Belediyesi Başkanlığı 10

Hani Belediyesi Başkanlığı 10

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü 20

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Çınar Kaymakamı Büyüknalçacı vatandaşları ziyaret etti
Çınar Kaymakamı Büyüknalçacı vatandaşları ziyaret etti
Diyarbakır'da 48 tarihi eser ele geçirildi
Diyarbakır'da 48 tarihi eser ele geçirildi