Advert

Ova yüz güldürecek

Ova yüz güldürecek
Bu içerik 609 kez okundu.

Uzun yıllardan sonra yağışların unutturduğu kuraklık geride kalırken, Ergani Gevran ovası yeni hasat için umut veriyor. . Ekili alanlar başak tutarken, büyükbaş hayvanları meralarda otlattıran besiciler mutlu. Hububat ekiciler bu yıl ürününü lisanslı depolara teslim edecek. 

Ergani gevran ovasında çiftçi ve besicilerin yüzü gülüyor. Bu yıl, yörenin yağışlı geçmesi ovadaki hububat üreticisini umutlandırdı. Buğdayın başak tutmasıyla birlikte çiftçiler ‘süne’ mücadelesine yöneldi. Mercimek üreticisi hariç diğer hububat ürünlerinde verimin yüksek olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı izzet Güzel: “Kırmızı mercimekte rekoltede düşüş olabilir. Çünkü yağışlarda hasar gören ürün mercimekti. Buğday, arpa mısır ve nohutta beklenilenin üzerinde rekolte bekliyoruz” dedi. Bu arada daha önce TMO’nun alımını yaptığı ürünlerin bu yıl lisanslı depolarda stoklanacağı belirtildi.
BESiCiLER MUTLU
Ergani’de küçükbaş ve büyükbaş hayvan besicileri de yağışlı geçen bahar mevsimiyle birlikte ovada hayvanlarını Mayıs’ın ortalarında otlattırabildiklerini söylediler. Diz boyunu bulan otlar sayesinde stokladıkları saman, arpa ve yemin az bir bölümünü kullandıklarını belirten bazı besiciler, şunları kaydettiler: “Bu yıl ovanın manzarası mükemmel. Hiçbir dönemde otlar bu kadar yeşermemişti. Hayvanlarımızı her yerde otlattırıyoruz. Süt ürünlerinde bu yıl artışın olmamasının bir sebebi de ovanın yeşil olmasındandır.” 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK PARTİ’DEN BİR İSTİFA DAHA
AK PARTİ’DEN BİR İSTİFA DAHA
DEMİRTAŞ’TAN HDP’YE: ADAYLIĞIMI TARTIŞMAYIN
DEMİRTAŞ’TAN HDP’YE: ADAYLIĞIMI TARTIŞMAYIN