Advert

Tarihi Zerzevan Kalesi’nde moda çekimi

Tarihi Zerzevan Kalesi’nde moda çekimi
Bu içerik 7313 kez okundu.

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde bulunan 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’nde moda çekimleri yapıldı. Çekimlere katılan Miss Europe 2021 3’üncüsü Duygu Çakmak Zerzevan’a hayran kaldı.
 Çınar ilçesine 13 kilometre uzaklıktaki Demirölçek Mahallesi yakınlarında, 124 metre yükseklikte kayalık bir tepede bulunan, Doğu Roma İmparatorluğu’nun doğudaki son askeri garnizonu 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi, tarihe ışık tutmanın yanı sıra kentin önemli bir turizm değeri olma özelliği taşıyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan kalede bugüne kadar ortaya çıkarılan Roma dönemine ait Mithras yer altı tapınağı, 12 ile 15 metre yüksekliğinde ve 1200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 21 metre yüksekliğinde gözetleme ve savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, sığınaklar, kaya mezarları, su kanallarının yanı sıra birçok yaşamsal eser, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.
Amacımız dünyanın dikkatini çekmek
Çekimlerle Zerzevan Kalesi’nin tanıtılmasını amaçladıklarını belirten Miss Europe 2021 3’üncüsü Duygu Çakmak, ‘Burası tarihi açıdan çok önemli. Roma döneminde doğunun sınır garnizonuydu, yaklaşık 3 bin yıllık bir tarihi var. Daha önce de Asurlar ve Perslere ev sahipliği yaptığı bir yer. Biz de bu tarihi dokuyu tüm dünyaya duyurabilmek için Diyarbakırlı bir modacı ve fotoğrafçıyla moda çekimi gerçekleştirdik. Moda çekimlerindeki amacımız tüm dünyanın dikkatini çekebilmek’ dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Diyarbakır’da otobüsün çarptığı kadın hayatını kaybetti
Amedspor’da beklenen imza atıldı
Amedspor’da beklenen imza atıldı