Advert
Advert

Karaloğlu: “2022 Diyarbakır’da gençlik yılı olacak"

Vali Karaloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince Dicle ilçesindeki Kralkızı baraj gölü kıyısında inşa edilen “Selahattin Eyyubi Uyanış Gençlik Kampı”nda çalışmaları denetledi.

Karaloğlu: “2022 Diyarbakır’da gençlik yılı olacak
Bu içerik 1071 kez okundu.

Vali Karaloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince Dicle ilçesindeki Kralkızı baraj gölü kıyısında inşa edilen “Selahattin Eyyubi Uyanış Gençlik Kampı”nda çalışmaları denetledi.

Vali Karaloğlu: “Diyarbakır'ın 17 ilçesinin tamamında gençlikle ilgili sporla ilgili yatırımlarımız var. 2022 Diyarbakır’da tam manasıyla bir gençlik yılı olacak. Bu yatırımlar bittiğinde Diyarbakır’ımızda gençlerimizin inşallah zamanlarını daha kaliteli geçirebilecekleri, onları daha iyi yetiştirebileceğiniz altyapıya kavuşmuş olacaklar”

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Dicle ilçesindeki Kralkızı baraj gölü kıyısında Büyükşehir Belediyesince yapımı süren “Selahattin Eyyubi Uyanış Gençlik Kampı”nda çalışmaları inceledi.

Büyükşehir Belediyesi, gençlere, spor, kültür ve sosyal alanlar oluşturmak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Sahada devam eden inşaat çalışmaları hakkında teknik ekipten bilgi alan Karaloğlu, yaptığı açıklamada Gençlik ve Spor Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri arasında 17 ilçede gençlik hizmetleri ve spor alt yapısındaki eksikliklerin tamamlanması için protokol yaptıklarını söyledi.

Selahattin Eyyubi Uyanış Gençlik Kampı projesinin yüzde 75 kaynağını Gençlik ve Spor Bakanlığı, yüzde 25’inin de Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını belirten Karaloğlu, daha önceden atıl durumda olan alanın Dicle Barajı ve Kralkızı Barajı manzaralı olacak şekilde gençlere hizmet vermek üzere inşa edildiğini ifade etti.

Diyarbakır sınırlarında ilk gençlik kampı

 Projenin Diyarbakır sınırlarında ilk gençlik kampı olma özelliği taşıdığını vurgulayan Karaloğlu, şöyle konuştu:

“180 dönümlük arazi üzerinde sosyal donatılarıyla belki Türkiye'nin en güzel gençlik kamplarından birisini yapacağız. Buraya sadece Diyarbakırlı gençler gelmeyecek. Diyarbakır, çevre illerden ve Türkiye'nin tamamından gençler gelecekler burada kaynaşacaklar, tanış olacaklar. İnşallah burası gerçekten doğu, batı kuzey ve güneyin buluşma noktası olacak.”

270 gencin aynı anda kamp yapabileceği bir tesis yaptıklarını kaydeden Karaloğlu, spor alanları, futbol, basketbol, voleybol sahaları, ormanlık alan içerisinde paintball sahası, yüzme havuzu ,aquapark, zipline, macera parkı, okçuluk gibi birçok aktivitelerin yapılabileceğini aktardı.

Tesisin gençlerin gözdesi olacağını belirten Karaloğlu, şunları dile getirdi:

“Bittiğinde gençlerimizin severek geldiği, kamp yaptığı kendilerini sanatta, kültürde, sporda geliştirebilecekleri güzel bir alan ortaya çıkmış olacak. Diyarbakır'ın 17 ilçesinin tamamında gençlikle ve sporla ilgili yatırımlarımız var. 2022 Diyarbakır’da tam manasıyla bir gençlik yılı olacak. Bu yatırımlar bittiğinde Diyarbakır’ımızda gençlerimizin inşallah zamanlarını daha kaliteli geçirebilecekleri, onları daha iyi yetiştirebileceğiniz altyapıya kavuşmuş olacaklar.”

Karaloğlu, projede emeği geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür etti.

Programa AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, AK Parti MKYK Üyesi Alaattin Parlak, Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları MKYK Üyesi Suna Kepoğlu Tanaman ve Eğil Kaymakamı İdris Arslan katıldı.

80 dönümlük alanda doğayla iç içe

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığınca hazırlanan proje kapsamında Dicle ilçesindeki Kralkızı baraj gölü kıyısında Devlet Su İşleri’ne ait tek katlı 17 lojmanının bulunduğu 180 dönümlük alanda mevcut yapılar yatakhane ve idari binalara dönüştürülüyor.

Engelsiz yaşam anlayışıyla hazırlanan projedeki yapılarda engelli gençler tüm etkinliklere kolayca erişebilecek.

Büyükşehir Belediyesi, kampı Haziran 2022'de tamamlayarak gençlerin hizmetine sunmayı planlıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kamyonet ve otomobil çalan 2 şüpheli yakalandı
Kamyonet ve otomobil çalan 2 şüpheli yakalandı
Diyarbakır’da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 3 ağır yaralı
Diyarbakır’da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 3 ağır yaralı