Advert

Diyarbakır’da 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'

Diyarbakır’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 19 Eylül Pazar günü saat 13.30’da başlayacak.

Diyarbakır’da 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'
Bu içerik 2635 kez okundu.

Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla tüm dünyada aynı anda kadınlar “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliğinde buluşacak. Bu kapsamda Diyarbakır’daki etkinlik 19 Eylül Pazar günü saat 13.30’da Kayapınar İlçesi’ndeki 75 Parkta start alacak. Kadınlar, tarihi Keçi burcuna kadar pedal çevirecek.  25 ülke ve 150 şehirde eş zamanlı gerçekleşecek etkinliğin amacı ise, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak.

115 şehirde eş zamanlı olacak

Diyarbakır’daki etkinlik öncesi programın detaylarına ilişkin açıklama yapan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Leyla Çite, “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu  ilk kez 2013’te İzmir’de “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü”ne dikkat çekmek için bir Facebook etkinliği olarak açılmış ve kulaktan kulağa duyularak 300 kadının katıldığı bir tura dönüşmüş . 2019’da dünyanın 115 şehrinde eş zamanlı olarak yapılan etkinlik Copenhagenize Index tarafından dünyanın en başarılı taban hareketlerinden birisi olarak açıklanmış.

bisiklet-kadin-tur-tigris.jpg

Diyarbakırlı kadınları bekliyoruz

Bizler de Diyarbakır’da bisiklet sürmeye gönül veren kadınlarla bir araya gelerek Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu organize etmeye karar verdik. Skbt (Süslü Kadınlar Bisiklet Turu) Diyarbakırlı Kadınlar olarak diyoruz ki, bisiklete herkes binebilir, hatta çok güzel binebilir ,o da yetmezmiş gibi süslü püslü binebilir .. Bunu göstermek için her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde bisikletlerimizle meydanlarda olacağız. Bisiklete binmek,kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin tamamen yeni bir yoludur. Skbt,bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlatmak ve şehirlerde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek için Kadınlar tarafından ,Kadınlar için gönüllülük esasında düzenlenen bir etkinliktir . Biz de Diyarbakır’da bisiklet kullanımın artırılmasına, kadın bisiklet sürücülerinin görünür olmasına, geleceğe temiz bir çevre bırakmanın önemine, şehrin insan odaklı bir şekilde yeniden düzenlenmesine, bisiklet kullanırken can güvenliğinin tehlikede olmaması gerektiğine  dikkat çekmek istiyoruz. 19 Eylül’de bisiklet süren tüm kadın arkadaşları  hem kendilerini hem de bisikletlerini süsleyerek coşkulu bir şekilde  saat 13.30 , 75 Park’a bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Nedir?

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılından beri bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde onlarca şehirde binlerce katılımcı ile gerçekleşmektedir. Kadının görünür olması, kamusal alanda hak talep edebilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek, kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin mükemmel bir yoludur.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlamak, şehirlerde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek ve belediye başkanımızdan güvenli bisikletli ulaşım altyapısı istemek için bir fırsattır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ergani’de ‘Kudüs’ gecesi
Ergani’de ‘Kudüs’ gecesi
Sağlık sigortası prim borcu olana af geliyor
Sağlık sigortası prim borcu olana af geliyor