Advert

“Diyarbakır’ın Fethi” şiir yarışmasının ödülleri verildi

Diyarbakır Fethi’nin 1382. yılı dolayısıyla düzenlenen “Diyarbakır’ın Fethi” konulu şiir yarışmasında dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerine ödülleri verildi.

“Diyarbakır’ın Fethi” şiir yarışmasının ödülleri verildi
Bu içerik 634 kez okundu.

 

Diyarbakır Fethi’nin 1382. yılı dolayısıyla düzenlenen “Diyarbakır’ın Fethi” konulu şiir yarışmasında dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerine ödülleri verildi.

Diyarbakır'ın İslam orduları tarafından fethedilmesinin 1382'inci yılı dolayısıyla Valilik himayelerinde Büyükşehir Belediyesince düzenlenen “Fetih Haftası” etkinlikleri kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen “Diyarbakır’ın Fethi” konulu şiir yarışmasında jüri değerlendirmesini tamamladı.

Yarışmada, Silvan Şehit Özkan Özendi Anadolu İmam Hatip Lisesinden Zübeyir Çetinkaya, Kayapınar Ahmedi Hani Lisesinden Zelal Kılıç, Kayapınar Şehit Halit Gülser İmam Hatip Ortaokulundan Eda Elem, Bağlar 700. Yıl ortaokulundan İshak İpek birincilik ödülünü almaya hak kazandı.

 

“Diyarbakır’ın fethi, Malazgirt fethinin habercisi, İstanbul fethinin de müjdecisidir”

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Vali Münir Karaloğlu, bu toprakları İslam’la buluşturan ve bu şehri Anadolu'da İslam'ın kapısı haline getiren sahabeyi kirama, İslam ordusuna ve diğer fertlerine bir vefa olarak 1382. yıl kutlamaları yaptıklarını söyledi.

“27 Mayıs bu toprakları İslam’a açan ve bu topraklarda İslam’la şereflenmiş ilk şehir olan Diyarbakır’ımızın fethidir. 29 Mayıs’ta kıyamete kadar bu toprakları Türk-İslam toprağı olduğunu dünyaya ilanı olan İstanbul’umuzun fethidir.” İfadelerini kullanan Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Diyarbakır’ın fethi, Malazgirt fethinin habercisi, İstanbul fethinin de müjdecisidir. Diyarbakır'ın Fethi olmasaydı Malazgirt’in ve İstanbul’un fethide olmayabilirdi. Diyarbakır’ın fethi sadece Diyarbakır’ın değil bütün Anadolu ve batısındaki bütün müslümanları ilgilendiren bir konudur. İşte bu sene bunu tekrar zihinlere düşürmek maksadıyla bu ve benzeri etkinlikleri yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz.”

Yaşanan salgın nedeniyle birçok etkinliği çevrimiçi yapmak zorunda kaldıklarını dile getiren Karaloğlu, gelecek yıllarda Diyarbakır'ın fethini büyük katılımlarla daha büyük etkinliklerle kutlamayı hedeflediklerini aktardı.

 

“Yarışmaya şiirini gönderen bütün yavrularımızı gözlerinden öpüyorum”

Peygamberler ve sahabeler şehri olan Diyarbakır’ın aynı zamanda büyük şairler kenti de olduğunu vurgulayana Karaloğlu, şunları dile getirdi:

“Fetih şuuru ile Diyarbakır’ın şair yetiştirme geleneğini de devam ettirmesini istiyoruz. Yeni Ahmet Arif’ler, Cahit Sıtkı Tarancı’lar, Ziya Gökalp’ler, Sezai Karakoç’lar yetişsin. Allah'ın izniyle de yetişecektir. Bugün yarışmaya katılan ödül alan almayan kendine güvenip bu yarışmaya şiirini gönderen bütün yavrularımızı gözlerinden öpüyorum ama dereceye girenlere ikinci bir teşekkürüm var. İnşallah önümüzdeki dönemde onlardan daha güzel şiirler beklediğimizi de u şehrin büyük şairleri gibi yeni şairler olmalarını da arzu ediyoruz.”

Karaloğlu, fetih etkinlerine katkı sunan sivil toplum kuruluşlarına ve katılan bütün vatandaşlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Birincilik ödülünü kazananlardan Zübeyir Çetinkaya Vali Karaloğlu’na kendi romanı olan “Bir Şehrin Ebabili” kitabını hediye etti.

Diyarbakır'ın fethi şiir yarışması büyükşehir diyarbakır son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Altyapı sorununu çözecek proje hayata geçiyor
Altyapı sorununu çözecek proje hayata geçiyor
Öğrencilere spor malzemesi desteği
Öğrencilere spor malzemesi desteği