Advert
Advert

Gözaltına alınan 21 avukat serbest bırakıldı

Diyarbakır’da DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınan 21 avukat, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı

Gözaltına alınan 21 avukat serbest bırakıldı
Bu içerik 2564 kez okundu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında yürütülen DTK soruşturması kapsamında sabah saatlerinde gözaltına alınan 24 avukattan 21’i serbest bırakıldı.

Avukatların öğlen saatlerinde başlayan ifade işlemleri sona erdi.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde ifadeleri alınan aralarında Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eşbaşkanı Bünyamin Şeker’in de bulunduğu Abdulkadir Güleç, Ahmet Kalpak, Cemile Turhallı Balsak, Devrim Barış Baran, Diyar Çetedir, Eshat Aktaş, Feride Laçin, Gamze Yalçın, İmran Gökdere, Edip Yiğit, Resul Tamur,  Sedat Aydın, Serdar Talay, Aydın Kesmez, Sernet Akten, Tevfik Karahan, Edip Yiğit, Pirozhan Karaali, Serhat Karaşin ve Mahsum Batı serbest bırakıldı.

Şivan Cemil Özen ve Gevriye Atlı’nın adliye çıkarılması bekleniyor, İHD Adıyaman Şube Başkanı Avukat Bülent Temel’in ise Adıyaman’dan getirilmesi bekleniyor.

AKTAR: SUÇ TİPİ BİLİNMİYOR!

Avukatların ifade işlemlerine katılan Diyarbakır Barosu eski başkanı Mehmet Emin Aktar, avukatlara yöneltilen suçlamalarla ilgili de sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Aktar, paylaşımında “Avukat arkadaşlarımıza yöneltilen suçlama; baro adına seçimlerde gözlemci olmak, KHK ile kapatılan hukukçular derneğine üye olmak. Seçimlerin adil gerçekleşmesi için katkı sunmak ve örgütlenme özgürlüğü hakkını kullanmak. Bu eylemlerin hangi suç tipine vücut verdiği bilinmiyor!” ifadelerini kullandı.

Soruşturma kapsamında 101 kişi hakkında gözaltı kararı verilirken, gözaltına alınan diğer isimler emniyette tutuluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı
Dicle’de öğrencileri taciz ettiği iddia edilen öğretmen açığa alındı
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı