Advert

Düğün genelgesi: Sadece gelin ve damat halay çekebilecek

İçişleri Bakanlığı düğün törenlerine dair bir genelge yayınladı. Genelgeyle gelin ve damat hariç düğünlerde dans, halay ve gösteriler yasaklandı.

Düğün genelgesi: Sadece gelin ve damat halay çekebilecek
Bu içerik 1523 kez okundu.

Düğün salonları 1 Temmuz'dan itibaren açılabilecek. Düğünler açık havada ve mümkün olduğunda kısa yapılacak.

Daha önce haberlerde görülen görüntülerde insanların sopa tutarak halay çektiği görülmüştü, ancak genelge de halay da tamamen yasaklandı.

Neler yasak, neler serbest?

Genelgede yer alan diğer maddeler özetle şöyle:

Düğün salonlarında misafirlerin oturma düzeni, masalar arası mesafe en az 1,5 metre ve sandalyeler arası 60 santimetre olacak şekilde düzenlenecek.

Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak. 38 C'den yüksek olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak.

Düğün mekânlarının girişlerinde ve ortak kullanım alanlarında (ana salon, bina girişi, kantin/kafeterya, lavabolar vb.) el antiseptiği veya dezenfektan bulundurulacak.

"En az yüzde 70 alkol içerecek"

Her masada yeterli sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak.

Düğün yapılacak mekânlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince girişlerde yeterli miktarda maske bulundurulacak. Maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılacak.

Takı merasimi, uğurlama olmayacak

Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama/sarılma yapılmayacak, mesafe korunacak.

 Takı merasimi, hediyelerin düğün mekânının uygun bir yerinde bulundurulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak.

Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak. Fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kurallarına uyulacak. Ancak maske kullanmak ve mesafe kuralına uymak kaydıyla misafirler gelin ve damatla bireysel fotoğraf çekimi yapabilecek.

Gelin/damat hariç dans yasak

 Kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmayacak (gelin ve damat hariç). Sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılabilecek.

Genel kullanım alanlarına atık kutuları konulacak, bu kutuların sadece maske, eldiven gibi malzemeler için kullanılacağı belirtilecek ve bu atıklar imha edilirken diğer atıklarla birleştirilmeyecek.

Kaynak: Düğün genelgesi: Sadece gelin ve damat halay çekebilecek

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HES kodu geçim kaynağı oldu
HES kodu geçim kaynağı oldu
Gençlik ve Spor İl Müdürü Demir de görevden alındı
Gençlik ve Spor İl Müdürü Demir de görevden alındı